Muzeum Powstania Warszawskiego świętuje 10. urodziny

Warszawa

| MPWSpot na jubileusz muzeum

22 lipca 2004 roku ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński podpisał dokument, który oficjalnie ustanowił Muzeum Powstania Warszawskiego instytucją kultury. Kilka dni później placówka otworzyła ekspozycję dla zwiedzających. W ciągu dekady obejrzało ją 4,6 miliona osób, a muzeum stało się jedną z największych atrakcji turystycznych stolicy.

Muzeum powstawało w ekspresowym tempie. Od startu prac w budynek dawnej elektrowni tramwajowej przy Przyokopowej do otwarcie ekspozycji minęło zaledwie 13 miesięcy. Na czele placówki od samego początku stoi Jan Ołdakowski.

Przez 10 lat działalności Muzeum odwiedziło ponad 4.6 mln gości, a ponad 240 tysięcy uczniów wszystkich typów szkół wzięło udział w lekcjach muzealnych. Muzeum zgromadziło ponad 80 tysięcy eksponatów, z czego blisko tysiąc jest prezentowych na 3 tysiącach m kw. powierzchni ekspozycyjnych. Muzeum gromadzi w swojej bibliotece ponad 11 tysięcy woluminów, a do tej pory wydało ponad 170 tysięcy egzemplarzy publikacji.

Na temat muzeum ukazało się ponad 23 tysiące artykułów prasowych. Do tej pory w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej Muzeum przeprowadziło ponad 3,5 tysiąca wywiadów nagranych z uczestnikami Powstania Warszawskiego. W zbiorach Fototeki znajduje się blisko 6 tysięcy fotografii.

Od początku istnienia muzeum angażuje w swoją działalność wolontariuszy. W ciągu dekady przewinęło się przez nie ponad dwa tysiące wolontariuszy.

Liczby nie oddadzą wszystkiego. Muzeum zmieniło Warszawę, muzealnictwo polskie, wykreowało modę na historię i spopularyzowało wiedzę o zrywie z 1944 roku w całej Polsce. W badaniu sprzed dwóch lat 41 procent badanych uznało placówkę za największą atrakcję turystyczną stolicy.

b