Muzeum Powstania otwiera archiwum. Na jeden dzień

Warszawa

| Polska Agencja Prasowafot. Muzeum Powstania Warszawskiego

Fałszywe dokumenty tożsamości wykonane przez Wydział Legalizacji Komendy Głównej AK, niemieckie plany okupacyjnej Warszawy czy zbiór prasy powstańczej przechowywane w archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego będzie można zobaczyć w czwartek(10.06) podczas dnia otwartego.

Archiwum placówki oraz Pracownia Ikonografii i Fotografii będą otwarte w godz. 10-18.

- W związku z Międzynarodowym Dniem Archiwów postanowiliśmy po raz pierwszy otworzyć nasze archiwum, które na co dzień nie jest dostępne dla zwiedzających. Chcemy przede wszystkim pokazać to, czego w związku z ograniczeniami metrażowymi nie jesteśmy z stanie zaprezentować na ekspozycji. Będzie można zobaczyć kolekcję listów i znaczków Poczty Powstańczej oraz różnego typu filmy i fotografie - powiedział PAP kierownik Działu Archiwów Muzeum Powstania Warszawskiego Tymoteusz Pruchnik.

1,6 tys. dokumentów

W archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzony jest inwentarz zawierający ponad 1,6 tys. wpisów dokumentów z okresu Powstania Warszawskiego i II wojny. Ponadto dział zajmuje się ewidencją m.in. zbiorów prasy powstańczej.

W Pracowni Ikonografii i Fotografii znajduja się dokumentalne materiały fotograficzne i filmowe z Powstania Warszawskiego oraz dotyczące okupacyjnej i powstańczej Warszawy. Pracownia gromadzi, inwentaryzuje, digitalizuje i udostępnia zbiory fotograficzne. Do tej pory zgromadziła 20 tys. fotografii. Dokumentalne materiały filmowe z Powstania wykonane przez powstańczych operatorów, zostały zdigitalizowane w HD, dokładnie opisane i udostępnione poprzez szczegółową wyszukiwarkę. W archiwum można zobaczyć także oryginalne negatywy i pozytywy fotograficzne z okresu II wojny światowej oraz czarno-białe klisze filmowe 35 mm.

PAP/ec