Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Muzeum Narodowe kończy przemeblowanie. 3 dni atrakcji

Warszawa

Marcin Gula /tvnwarszawa.plSpacer po Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe na nowo zaaranżowało swoje wystawy. Wszystko po to, by były łatwe w odbiorze, nawet dla laików. Placówka chce przyciągnąć więcej zwiedzających. Z okazji ponownego otwarcia szykuje 3 dni atrakcji.

- Zmiany w muzeum były prawie rewolucyjne, a udało się tego dokonać w zaledwie rok - podkreślił dziś minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Wszystko po to, aby przyciągnąć do muzeum nową grupę odbiorców, nie tracąc starych. - Chcemy, aby wchodząc do muzeum zwiedzający zobaczyli ekspozycję, której znaczenie będzie dla nich jasne - zaznaczyła dyrektor Agnieszka Morawińska.

W muzeum ściany zostały przemalowane na przyjemny błekitny kolor. Wymieniona została też cała elektryka i sposób podświetlania ekspenatów. Muzeum zostało też uporządkowane.

Morawińska zapewniła również, że zależy jej bardzo by nie było ani jednego dnia w muzeum bez dodatkowego wydarzenia, czy spotkania z publiczością w galeriach. To, co w środę zobaczyli zaproszeni, ma być tylko przedsmakiem. Na razie we wnętrzach przedwojennego gmachu trwa montowanie ekspozycji.

Wyjątkowa wystawa na otwarcie

Wszystko będzie gotowe przed Nocą Muzeów, 17 maja. Wtedy oprócz wystaw stałych i czasowych zwiedzający (tylko z zaproszeniami) zobaczą wystawę dzieł odzyskanych przez muzeum po II wojnie światowej. Wśród nich będzie obraz "Pomarańczarka" Aleksandra Gierymskiego, który obecnie przechodzi renowację.

- Na otwarciu udostępnione będą trzy galerie stałe: Galeria Sztuki XIX Wieku, Galeria Dawnego Malarstwa Europejskiego i Galeria Portretu Staropolskiego i Europejskiego - mówi rzeczniczka muzeum Katarzyna Wakuła. Pozostałe galerie będą udostępniane sukcesywnie w ciągu Roku Jubileuszowego. W drugiej połowie 2012 roku otwarta będzie Galeria sztuki XX i XXI Wieku oraz Galeria Sztuki Średniowiecznej. W 2013 roku zostaną otwarte Galeria Sztuki Starożytnej i Galeria Sztuki Zdobniczej.

Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego

Jednak otwarcie muzeum to nie tylko ekspozycje wewnątrz budynku. 18 maja o 10.00 będzie można wejść również na odnowiony dziedziniec muzeum, który do tej pory był zamknięty dla mieszkańców. Placówka weźmie udział w Nocy Muzeów, która odbędzie się w stolicy 19 maja.

Niedawno Narodowe pochwaliło się też nowym logotypem.

band/mz/roody