Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Muzeum Narodowe kończy przemeblowanie. 3 dni atrakcji

Warszawa

Marcin Gula /tvnwarszawa.plSpacer po Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe na nowo zaaranżowało swoje wystawy. Wszystko po to, by były łatwe w odbiorze, nawet dla laików. Placówka chce przyciągnąć więcej zwiedzających. Z okazji ponownego otwarcia szykuje 3 dni atrakcji.

- Zmiany w muzeum były prawie rewolucyjne, a udało się tego dokonać w zaledwie rok - podkreślił dziś minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Wszystko po to, aby przyciągnąć do muzeum nową grupę odbiorców, nie tracąc starych. - Chcemy, aby wchodząc do muzeum zwiedzający zobaczyli ekspozycję, której znaczenie będzie dla nich jasne - zaznaczyła dyrektor Agnieszka Morawińska.

W muzeum ściany zostały przemalowane na przyjemny błekitny kolor. Wymieniona została też cała elektryka i sposób podświetlania ekspenatów. Muzeum zostało też uporządkowane.

Morawińska zapewniła również, że zależy jej bardzo by nie było ani jednego dnia w muzeum bez dodatkowego wydarzenia, czy spotkania z publiczością w galeriach. To, co w środę zobaczyli zaproszeni, ma być tylko przedsmakiem. Na razie we wnętrzach przedwojennego gmachu trwa montowanie ekspozycji.

Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wyjątkowa wystawa na otwarcie

Wszystko będzie gotowe przed Nocą Muzeów, 17 maja. Wtedy oprócz wystaw stałych i czasowych zwiedzający (tylko z zaproszeniami) zobaczą wystawę dzieł odzyskanych przez muzeum po II wojnie światowej. Wśród nich będzie obraz "Pomarańczarka" Aleksandra Gierymskiego, który obecnie przechodzi renowację.

- Na otwarciu udostępnione będą trzy galerie stałe: Galeria Sztuki XIX Wieku, Galeria Dawnego Malarstwa Europejskiego i Galeria Portretu Staropolskiego i Europejskiego - mówi rzeczniczka muzeum Katarzyna Wakuła. Pozostałe galerie będą udostępniane sukcesywnie w ciągu Roku Jubileuszowego. W drugiej połowie 2012 roku otwarta będzie Galeria sztuki XX i XXI Wieku oraz Galeria Sztuki Średniowiecznej. W 2013 roku zostaną otwarte Galeria Sztuki Starożytnej i Galeria Sztuki Zdobniczej.

Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego

Jednak otwarcie muzeum to nie tylko ekspozycje wewnątrz budynku. 18 maja o 10.00 będzie można wejść również na odnowiony dziedziniec muzeum, który do tej pory był zamknięty dla mieszkańców. Placówka weźmie udział w Nocy Muzeów, która odbędzie się w stolicy 19 maja.

Niedawno Narodowe pochwaliło się też nowym logotypem.

band/mz/roody