Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Muzeum na Polu Mokotowskim? Dzielnica pyta mieszkańców

Najnowsze


Wraz z długo oczekiwanym końcem bazy MPO na Polu Mokotowskim, urzędnicy chcą odmienić ten fragment "zielonych płuc" stolicy. Będzie oczywiście zielono, ale stanąć ma również pawilon z małym, multimedialnym muzeum. Wstępne koncepcje budynku już są. Teraz władze dzielnicy chcą wiedzieć, jak widzą go mieszkańcy.

O końcu bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania na Polu Mokotowskim informowaliśmy pod koniec września. Wtedy opuściła ją ostatnia śmieciarka. Obecnie trwają jeszcze prace porządkowe i rozbiórkowe.

Historia w pawilonie

Władze miasta zapowiadały, że teren ten stanie się częścią parku. Temat rozwija dzielnica Ochota.

"Mam nadzieję, że mimo kryzysu finansów publicznych, uda nam się w krótkim czasie zagospodarować w sposób zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego oraz oczekiwaniami mieszkańców cały fragment Pola Mokotowskiego położony na zachód i północ od gmachu Biblioteki Narodowej. Dominować powinna oczywiście zieleń. Chcemy tam przestrzeni parkowej. W tej części Pola plan miejscowy zakłada powstanie m.in. niewielkiego pawilonu parkowego" - informuje mieszkańców za pośrednictwem Forum Mieszkańców Dzielnicy - Maurycy Komorowski, burmistrz Ochoty.

I dodaje, że dzielnica widziałaby w tym miejscu budynek, który przy wykorzystaniu multimediów pokazywałby historię Pola Mokotowskiego. "Pole Mokotowskie to przecież kolejno – koszary wojskowe, tor wyścigów konnych, lotnisko cywilne, lotnisko wojskowe, parady wojskowe, pogrzeb Marszałka Piłsudskiego. I wiele innych wydarzeń wpisujących się w historię miasta i kraju. Byłoby to naturalnie także miejsce, gdzie spacerowicze mogliby się zatrzymać przy kawie czy ciastku, poczytać książkę, umówić się na spotkanie" – wylicza Komorowski.

Cztery propozycje

Władze dzielnicy są już po wstępnych pracach koncepcyjnych. Opracowywane są wytyczne dla przyszłych uczestników konkursu na projekt wykonawczy. Teraz dzielnica chce zapytać o zdanie mieszkańców. Chodzi o wygląd pawilonu.

Wstępne propozycje są cztery. "Rozpięte są między nieco konserwatywnym modernizmem a awangardowym sposobem wpisania w naturę symboliki lotniczej. Opinia uczestników forum będzie dla nas jednym z istotnych kryteriów przy ostatecznym wyborze koncepcji kierowanej do konkursu" - zapewnia burmistrz.

Wszystkie koncepcje zobaczysz w galerii powyżej. Co sądzisz o nich i pomyśle postawienia minimuzeum? Napisz na naszym forum.

Koniec bazy MPO - ostatnia śmieciarka opuszcza Pole:

Pędzi, pędzi śmieciareczkaTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

ran//ec

Źródło zdjęcia głównego: forum.urzadochota.waw.pl