Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

"Muzeum na kółkach" rusza w trasę. Odwiedzi 22 polskie miasta

Warszawa

Magdalena Starowieyska / Muzeum Historii Żydów PolskichMuzeum na kółkach rusza w kolejną trasę

22 miasta z północnej i zachodniej Polski odwiedzi w tym roku mobilna wystawa "Muzeum na kółkach" przypominająca historię i kulturę polskich Żydów. To zaplanowany na trzy lata projekt edukacyjny Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

"Muzeum na kółkach" to wystawa edukacyjna przedstawiająca historię i kulturę Żydów polskich, podróżująca po Polsce od czerwca 2014 do kwietnia 2016 roku. W zeszłym roku wystawa jeździła po centralnej, południowej i wschodniej Polsce, w tym roku przyszedł czas na północną i zachodnią część kraju.

W 2015 roku "Muzeum na kółkach" będzie można zwiedzać w 22 miastach m.in. w Kępnie, Szamotułach, Cieszynie, Pińczowie, Żarach i Bytowie.

Interaktywna wystawa

Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa każdego miasta odwiedzanego przez "Muzeum na kółkach", na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. Poprzez trójwymiarową makietę sztetla twórcy wystawy pokazują najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka. Wystawa prezentuje także informacje o jidysz, hebrajskim i polskim – trzech współistniejących i przenikających się językach, jakimi posługiwali się polscy Żydzi. "Muzeum na kółkach" zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa.

Nie tylko historia

Wystawie towarzyszą różnorodne działania prowadzone przez edukatorów muzeum oraz lokalnych działaczy: warsztaty, dyskusje, pokazy filmów, działania w przestrzeni miejskiej. Celem projektu jest szerzenie wiedzy o niemal 1000-letnim współistnieniu kultur polskiej i żydowskiej, a także wspieranie lokalnych inicjatyw dotyczących dialogu polsko-żydowskiego i ochrony dziedzictwa żydowskiego.

- Wystawa opowiada o historii Żydów przybliżając nam konkretne postaci. Uznaliśmy, że najlepiej zrozumieć drugą osobę, kiedy usłyszymy o jej własnych doświadczeniach i zobaczymy, jak bardzo jest do nas podobna - mówiła na poniedziałkowej konferencji prasowej Monika Sadkowska, koordynatorka projektu.

Trzy dni na odwiedzenie wystawy

"Muzeum na kółkach" odwiedza przede wszystkim miejscowości liczące do 50 tys. mieszkańców. W każdym z tych miejsc gości na trzy dni.

- Jesteśmy również gośćmi wybranych festiwali – w 2014 roku wystawa była częścią Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Szczekocińskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej, Dni Tradycji w Szczebrzeszynie, Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską i Dni Kultury Żydowskiej w Olsztynie. W tym roku odwiedzi m.in. Przystanek Woodstok - dodała Sadkowska.

PAP