"Muzeum Historii Żydów Polskich ważne w relacjach polsko-żydowskich"

Warszawa

TVN24Prezydent o Muzeum Żydów Polskich

Otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich wydobędzie wszystko, co ważne, dobre, ale i bolesne w relacjach polsko-żydowskich - ocenił prezydent Bronisław Komorowski w przeddzień otwarcia wystawy stałej muzeum.

- To przyniesie wydobycie wszystkiego ważnego, pięknego, ale i bolesnego w całych tysiącletnich relacjach polsko-żydowskich - powiedział prezydent podczas poniedziałkowego spotkania z darczyńcami muzeum. Jak podkreślił, przyniesie to także "swoisty impuls, inwestycję - polityczną i emocjonalną - w przyszłość relacji polsko-żydowskich i polsko-izraelskich".

We wtorek Komorowski, wraz z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem, weźmie udział w uroczystym otwarciu wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Komorowski wyraził też przekonanie, że ta niezwykła uroczystość jest możliwa "dzięki wszystkim treściom, które wiążą się ze sztandarem Solidarności".

- W tym roku obchodzimy w Polsce 25-lecie naszej wolności, niepodległości, także naszej demokracji, a to w ramach wolnej Polski, procesu demokratyzowania naszego życia było możliwe odczytanie na nowo i wydobycie wielu treści związanych z tysiącletnią tradycją współżycia Polaków i Żydów, tu na ziemiach polskich - powiedział prezydent.

"Wielki honor i radość"

W jego ocenie będzie to podkreślenie faktu, że cząstką polskiej wolności jest także przypomnienie i swoiste spuentowanie tych tysiącletnich relacji, a także nadziei na przyszłość. Prezydent podziękował darczyńcom muzeum i wyraził przekonanie, że wspólnym mianownikiem decyzji i motywacji, które "doprowadziły do powstania muzeum były silne emocje na rzecz nie tylko przeżycia historii stosunków polsko-żydowskich, ale również zbudowania tych relacji na przyszłość z myślą o jak najbliższym sąsiedztwie ducha i pamięci".

- Chciałem państwu życzyć jak największej ilości tych dobrych emocji, które w moim przekonaniu dadzą się przełożyć także na emocje pozytywne w relacjach polsko-żydowskich właśnie w stosunku do osób, które będą to muzeum zwiedzały - mówił prezydent. Podziękował także za inicjatywę zbudowania w sąsiedztwie muzeum pomnika upamiętniającego Polaków ratujących Żydów, co także uznał za "mądrą i dobrą inwestycję w dobre relacje i emocje polsko-żydowskie". Podkreślił także, że wtorkowa uroczystość będzie dla niego "przeżyciem, wielkim honorem i radością".

Muzeum Historii Żydów Polskich powstało naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Autorem inicjatywy utworzenia placówki było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. W 2005 r. ogłoszono werdykt jury na projekt muzeum, który wygrał fiński architekt Rainer Mahlamaki. W 2006 r. została podpisana umowa pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i m.st. Warszawa a projektantami, zaś w czerwcu 2007 r. w obecności prezydenta Lecha Kaczyńskiego i byłego prezydenta Niemiec Richarda von Weizsaeckera odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego.

We wtorek zostanie otwarta wystawa stała muzeum, która zajmie podziemny poziom i będzie składała się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4 tys. m kw. zobrazują tysiącletnią historię społeczności żydowskiej osiadłej na ziemiach polskich. Towarzyszyć jej będą, organizowane w powstałych już salach, wystawy czasowe. W budynku znajdują się także m.in. już przygotowane sale projekcyjne i warsztatowe Centrum Edukacyjnego oraz wielofunkcyjna sala: audytoryjna, kinowa i koncertowa.

PAP/lata/ran