Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Muzeum Historii Żydów Polskich: odbiory w styczniu, otwarcie za rok

Najnowsze


W Muzeum Historii Żydów Polskich rozpoczął się montaż konstrukcji pod stałą wystawę. Nadal trwają też prace wykończeniowe i dostawy urządzeń. Oficjalne otwarcie za rok.

"Obecnie trwają prace wykończeniowe i kolejne dostawy urządzeń, sprzętu i mebli. Trwa montaż wyposażenia części administracyjno-biurowej" - informuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Oficjalne otwarcie za rok

Wyposażone są już kuchnie, restauracje i szatnia, zainstalowano też poręcze przy schodach głównych muzeum, balustrady szklane na klatce schodowej, a także bramki kontrolne przy wejściu do budynku.

Teraz montowana jest stalowa konstrukcja pod stałą wystawę muzeum. Zakończone zostały nasadzenia i mała architektura wokół budynku.

- Odbiory mają rozpocząć się w styczniu, ale oficjalne otwarcie muzeum zaplanowano pod koniec przyszłego roku - informuje SZRM.

W międzyczasie instalowane będą między innymi wystawy. Władze muzeum zapowiadały, że wcześniej - w kwietniu przyszłego roku, odbędzie się tzw. małe otwarcie.

12,8 tys. metrów Budynek muzeum zaprojektowany został przez fińskiego architekta Rainera Mahlamaekiego. Prosty z pozoru budynek z fasadą ze szkła i miedzi we wnętrzu rozcięty jest na dwie części wielkim holem głównym o falujących ścianach, który ma symbolizować przejście Izraelitów przez Morze Czerwone. Muzeum ma 12,8 tys. metrów powierzchni użytkowej, z których jedną trzecią zajmie wystawa główna, a pozostałą część: wystawy czasowe, wielofunkcyjna sala audytoryjna na 450 osób, sale warsztatowe Centrum Edukacyjnego, centrum informacyjne, przestrzeń dla dzieci oraz restauracja i kawiarnia.

Jak podaje SZRM, koszt inwestycji to ok. 160 mln złotych. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

ran/roody

Źródło zdjęcia głównego: SZRM