Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Muzeum Historii Żydów Polskich najlepszym budynkiem 2013 roku

Warszawa

Muzeum Historii Żydów Polskich otrzymało nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt zrealizowany w 2013 roku. Przyznano ją za "wybitną kreację przestrzeni gmachu publicznego". Nagrody wręczono w poniedziałek w Warszawie.

Konkurs odbył się po raz trzydziesty. Jak podaje PAP, honorowy patron uroczystości - prezydent Bronisław Komorowski - powiedział, że to dobry moment na podsumowanie. - Polska zmienia się pod każdym względem, także pod względem wyglądu. Dzisiaj według mnie Polska architektura i sposób zagospodarowania polskiej przestrzeni zyskuje w niesłychany sposób - ocenił.

"Pomnik i symbol"

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprojektował fiński architekt Rainer Mahlamaki. W budynku jedną trzecią powierzchni przeznaczono na wystawę główną, zaś resztę m.in. na wystawy czasowe, salę audytoryjną na 450 osób, centrum edukacyjne i informacyjne oraz przestrzeń dla dzieci.

- Wybór najlepszego obiektu traktujemy jako uznanie środowiska dla pracy architekta, dla pracy projektantów, dla wskazania tych najlepszych obiektów, które oceniają profesjonaliści. Jest to również wyraz uznania dla profesjonalistów przez profesjonalistów - podsumował prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Mariusz Ścisło.

- Muzeum Historii Żydów Polskich pełni nie tylko funkcję placówki muzealnej, ale jest też pomnikiem i symbolem - uzasadniono przyznanie wyróżnienia.

"Polska zamożna, logiczna, piękniejsza"

Prezydent podziękował całemu środowisku architektonicznemu i pogratulował osiągnięć zarówno indywidualnych, jak i budowania "dobrej, coraz lepszej opinii o polskiej architekturze i architektach poza granicami kraju".

- To ważna nagroda i sygnał również o tym, że potrafimy Polskę czynić nie tylko coraz bardziej zamożną, logiczną, ale także coraz piękniejszą - powiedział.

Nagroda Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich została ustanowiona w 1983 r. i przyznawana jest za wzniesione na terenie Polski obiekty o znaczących wartościach architektonicznych. W tym roku wyjątkowo połączone zostały dwie edycje. Nagrodę za rok 2012 otrzymało Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Zobacz budynek w środku:

Wnętrze Muzeum Żydów Polskich
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

PAP/kś/roody