Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Muzeum Historii Żydów za ogromną taflą szkła

Warszawa

fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot

Budowane na Muranowie Muzeum Historii Żydów Polskich ozdobiła właśnie gigantyczna szklana ściana. – To największe dotychczas wykonane okno w Polsce – przekonuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, który budowę nadzoruje.

Okno ma 608 metrów kwadratowych i waży aż 78 ton. Jego instalacja od strony ul. Karmelickiej zakończyła się w tym tygodniu. Przysłania przechodzące przez budynek "pęknięcie", które ma symbolizować przejście Żydów przez Morze Czerwone.

Otwarcie za ponad rok

- Przeźroczysta szklana ściana o zabarwieniu zielonym składa się z fasady szyb zespolonych zawieszonych na 28 żebrach. Okno zawieszone jest w sposób niezależny na konstrukcji budynku – czytamy na stronie internetowej SZRM-u.

Na terenie przy ul. Anielewicza wciąż trwają ostatnie prace – montowane są instalacje sanitarne czy elektryczne.

Budowa ma się zakończyć w najbliższych miesiącach. Później przyjdzie czas na odbiory techniczne i instalowanie głównej wystawy. Według planów Muzeum Historii Żydów Polskich ma być otwarte za ponad rok - 19 kwietnia 2013 roku, w rocznicę wybuchu powstania w getcie.

ran/roody