Muzeum Historii Polski raczej bez pieniędzy z UE

Warszawa

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2014 r. będzie oznaczał przygotowanie bardzo ważnych inwestycji: Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego - zapowiedział Bogdan Zdrojewski. Być może budowa siedziby MHP nie będzie finansowana - jak zapowiadano - ze środków UE, ale z wieloletniego programu rządowego.

- Przekazałem pani premier (Elżbiecie) Bieńkowskiej informację, że te dwie inwestycje są dla nas bardzo ważne. Jednak Mazowsze (...) będzie posiadało dość skromne środki finansowe w perspektywie 2014-20 i muszę to uwzględnić już dziś. Dlatego też przewiduję dokonanie wyboru - mówił minister na piątkowej konferencji prasowej.

Uwolnić Muzeum Narodowe

Wybór będzie dotyczył sposobu finansowania siedzib obu muzeów.

- Jeden z tych projektów będzie finansowany ze środków europejskich, a drugi - ze środków rządowych, ale obie inwestycje są traktowane jako niezwykle ważne. Jeżeli chodzi o Muzeum Wojska Polskiego jest to dla mnie inwestycja o tyle istotna, że uwalnia Muzeum Narodowe od ograniczeń, z którymi teraz się boryka, czyli - od braku przestrzeni, bo w połowie obiektu funkcjonuje Muzeum Wojska Polskiego - tłumaczył.

Zdrojewski zaznaczył, że "podtrzymuje informację dotyczącą finansowania obu przedsięwzięć", choć - jak zapowiedział - być może Muzeum Historii Polski będzie finansowane w taki sposób jak Muzeum II Wojny Światowej, czyli z wieloletniego programu rządowego. Wcześniej mowa była o budowie gmachu Muzeum Historii Polski w 80 proc. ze środków UE.

Minister: chcemy budować MHP

Minister zapewnił, że obie inwestycje: Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski są "traktowane identycznie".

- Bardzo mnie martwią pojawiające się od czasu do czasu opinie, że Muzeum Historii Polskie nie jest realizowane, bo tego nie chcemy. To nieprawda. Gdyby wskazanie lokalizacyjne w 2007 roku było prawidłowe - już byśmy otwierali to muzeum. Wskazanie jednak było błędne i z tego powodu nie mogłem umiejscowić tej inwestycji w tej perspektywie finansowej, bo stracilibyśmy pieniądze - mówił minister.

Poprzednik Zdrojewskiego, Kazimierz Michał Ujazdowski, rozważał umieszczenie MHP najpierw w Pałacu Saskim (który miał zostać odbudowany), a następnie - wybudowanie gmachu muzeum w Wilanowie.

Dyrektor: czekamy na środki

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro ma nadzieję, "że deklaracja Ministra Zdrojewskiego oznacza, iż działania inwestycyjne zostaną odblokowane jeszcze w tym roku".

- Jednoznacznym sygnałem przełomu będzie jednak dopiero wyasygnowanie środków na projekt architektoniczny. Na taką decyzję czekamy od przeszło czterech lat - powiedział PAP Kostro.

Muzeum Historii Polski powołano w 2006 roku. Jest instytucją podległą ministerstwu kultury. Konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 roku. Zgodnie z projektem gmach muzeum ma stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską.

Projekt ekspozycji MHP:

fot. WWAA/Platige Image

PAP/b