Musztra w deszczu, widownia z parasolami

Warszawa

TVN24Musztra na placu Zamkowym

W piątek przypadała 222. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Deszcz nie przeszkodził uroczystościom, które z tej okazji zorganizowano w Warszawie.

Obchody święta narodowego rozpoczęły się od uroczystej mszy w intencji ojczyzny w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. We mszy uczestniczył m.in. prezydent Bronisław Komorowski. Czytaj więcej na tvn24.pl.

Przemówienie prezydenta

Następnie na Zamku Królewskim odbyła się uroczystość wręczenia orderów i odznaczeń państwowych, a w południe na placu Zamkowym prezydent wygłosił przemówienie.

- Nowoczesny polski patriotyzm to głównie praca na rzecz modernizacji ojczyzny - powiedział Bronisław Komorowski.

Po uroczystości na pl. Zamkowym prezydent złożył wieniec przed pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego na Krakowskim Przedmieciu. W obchodach udział wzięli m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, parlamentarzyści oraz przedstawiciele kierownictwa MON i generalicji. Na samym początku uroczystości, po odczytaniu preambuły Konstytucji 3 maja, oddano salut narodowy złożony z 21 wystrzałów armatnich. Wieczorem na Zamku Królewskim odbyła się premiera "Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja", w programie którego znalazły się pieśni patriotyczne.

Uroczystości na placu Zamkowym
TVN24

Biegacze na ulicach

Uczestnicy XXIII Biegu Konstytucji 3 Maja wystartowali chwilę po godz. 11.00 z ul. Rozbrat. Wraz z przemieszczaniem się biegaczy były zamykwane kolejne ulice. Na przebiegnięcie 5 kilometrów przewidziano około godzinę. Czytaj więcej i zobacz start.

Trasa biegu prowadziła ulicami:

Rozbrat, Górnośląska, J. Hoene-Wrońskiego, Myśliwiecka, Górnośląska, Wiejska, J. Matejki, Al. Ujazdowskie, Agrykola, Szwoleżerów, Czerniakowska (jezdnia zachodnia – w kierunku Mokotowa), Łazienkowska, al. T. Hopfera.

Obchody 3 Maja w Warszawie - kalendarium:

9:30 - msza św. w intencji ojczyzny, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego (Bazylika Archikatedralna p.w. św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8) 11:00 - uroczystość wręczenia orderów i odznaczeń państwowych, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego (Zamek Królewski, sala Senatorska) 12:00 - uroczystość na placu Zamkowym, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego 12:40 - przemarsz z placu Zamkowego do pałacu prezydenckiego 13:10 - złożenie wieńca przed pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego (przed pałacem prezydenckim) 14:30 - koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (ul. gen. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza) 17:00 - uroczystość w Trybunale Konstytucyjnym (TK, al. Szucha 12 a) 18:00 - Koncert Niepodległości Trzeciego Maja (Zamek Królewski, sala Wielka

PAP//mz/b