Muse, Chemical Brothers, Incubus. Rusza Orange Warsaw Festival

Warszawa

materiały organizatoraRusza Orange Warsaw Festival

W piątek rusza Orange Warsaw Festival. Po pięciu latach festiwal muzyczny wraca na Tor Wyścigów Konnych Służewiec. Największymi gwiazdami tegorocznej edycji będą Muse, The Chemical Brothers, Noel Gallagher i Incubus. Impreza potrwa do niedzieli.

Orange Warsaw Festival, po dwóch edycjach zorganizowanych na Stadionie Narodowy, którym towarzyszyły protesty mieszkańców Saskiej Kępy i narzekania uczestników na nagłośnienie, przenosi się na Tor Wyścigów Konnych Służewiec. Można wręcz stwierdzić, że powraca, bo trzecia edycja festiwalu, w 2010 roku, odbyła się właśnie tam. Nie miała jednak takiego rozmachu: było 10 wykonawców i jedna scena. Teraz sceny będą aż trzy: główna - Orange Stage oraz dwie mniejsze: Warsaw Stage i Rochstar Crew Stage. Lista artystów też znacznie się wydłużyła.

Chemiczni bracia i twórca Oasis

W piątek publiczność będzie mogła wysłuchać koncertów m.in. grupy Hey, Crystal Fighters i Twin Atlantic. Na Warsaw Stage wystąpi zespół Papa Roach. Największymi atrakcjami pierwszego dnia imprezy będą grupy Noel Gallagher's High Flying Birds i The Chemical Brothers, oba na Orange Stage. Noel Gallagher to były gitarzysta, założyciel i autor znacznej większości piosenek Oasis, jednej z najsłynniejszych brytyjskich grup rockowych lat 90. Po rozpadzie zespołu - na skutek konfliktów z bratem Liamem, wokalistą grupy - Gallagher postanowił wycofać się z życia muzycznego. Powrócił w 2009 r., gdy założył nową grupę, z którą nagrał dwie płyty: "Noel Gallgher's High Flying Birds" (2011) oraz "Chasing Yesterday" w 2015 r. Warszawski koncert jest częścią trasy koncertowej, promującej wydawnictwo. Kolejna gwiazda pierwszego dnia imprezy, The Chemical Brothers, to jedna z najbardziej znanych formacji muzyki elektronicznej. Grupa, założona przez Toma Rowlandsa i Eda Simonsa w 1992 r., zadebiutowała trzy lata później płytą "Exit Plantet Dust". Wcześniej duet, działający pod nazwą The Dust Brothers, współpracował m.in. z The Prodigy. W 1996 r. grupa współpracowała z gitarzystą Oasis, Noelem Gallagherem, przy nagrywaniu piosenki "Setting Sun" - był to pierwszy utwór The Chemical Brothers, który dotarł na szczyt brytyjskich list przebojów. Dziś w dyskografii zespołu znajduje się 11 płyt. Ostatnia - "Don't Think" - ukazała się w 2012 r. Na czerwiec zapowiedziano premierę najnowszego albumu formacji pt. "Born in the Echoes".

Największa gwiazda - Muse

W sobotę - 13 czerwca, drugiego dnia festiwalu, organizatorzy przygotowali koncerty takich wykonawców jak Mark Ronson, Big Sean, Paloma Faith i Łąki Łan (Orange Stage), Katarzyny Nosowskiej i FKA Twigs (Warsaw Stage). Na Rochstar Crew Stage wystąpi legenda polskiego hip-hopu, Molesta Ewenement.

Trzeciego dnia OWF, 14 czerwca, publiczność będzie mogła wysłuchać koncertów takich artystów jak m.in. Metronomy, Bastille i Incubus (Orange Stage), BOKKA, Maria Peszek, Asking Alexandria, Parkway Drive (Warsaw Stage) czy Cosovel (Rochstar Crew Stage). Grupa Muse wystąpi na Orange Stage. Muse to brytyjski zespół rockowy, założony w 1994 roku w Teignmouth przez wokalistę, gitarzystę i klawiszowca Matthew Bellamy'ego. Zespół łączy wpływy rocka alternatywnego i progresywnego z inspiracjami muzyką klasyczną i elektroniczną. Grupa zadebiutowała w 1999 r. albumem "Showbiz", który okazał się sukcesem komercyjnym, uzyskując status platynowej płyty. Kolejne albumy utwierdziły Muse na pozycji jednego z najpopularniejszych nowych zespołów rockowych na świecie. Płyta "The Resistance" (2009) została nagrodzona Grammy w kategorii "najlepszy album rockowy". Ostatnim studyjnym krążkiem w dyskografii grupy jest, wydany w 2012 r., "The 2nd Law". Obecnie formacja pracuje nad kolejnym, siódmym krążkiem, którego premierę zapowiedziano na 2015 r.

Siedem edycji w czterech miejscach

Orange Warsaw Festival odbywa się od 2008 r. Najpierw odbywał się na placu Defilad (dwa razy), potem na wspomnianym Służewcu (raz), na stadionie Legii i wreszcie na Narodowym (po dwie edycje). Występowali na nim tacy wykonawcy jak Garbage, Wyclef Jean, grupa Hole, Moby, Jamiroquai, Skunk Anansie, Beyonce, Lauryn Hill i The Prodigy. Podczas zeszłorocznej edycji na Stadionie Narodowym wystąpili m.in. Queens of the Stone Age, Pixies, Florence and the Machine i OutKast.

PAP/su/b