"Murawa panelowa to bonus"

Warszawa

| Eurosportfot

Potwierdziły się informacje tvnwarszawa.pl. Narodowe Centrum Sportu planuje wymianę murawy na Narodowym. - To jest bonus - przekonuje w TVN24 Daria Kulińska, rzecznik NCS. Mimo wykrytych wad, utrzymuje też, że generalny wykonawca Stadionu Narodowego ma zakończyć prace do 30 czerwca.

We wtorek Kontakt24 poinformował, że wykryto wadę schodów na Narodowym. Czeka je być może przebudowa. Kolejne zmiany szykują się na murawie. NCS zamiast planowanej tradycyjnej chce położyć modułową. Ta według informacji tvnwarszawa.pl ma być dużo droższa, jej zamówienie nie jest takie proste oraz potrzebne będą zmiany w dokumentacji stadionu.

"Działa jak puzzle"

- To ma być bonus, a nie problem - przekonuje mimo to Kulińska. - Analizowaliśmy różne murawy, stąd pojawił się nowatorski system panelowej, działającej na zasadzie puzzli. Może być wywożona poza obiekt przy organizacji innych imprez niż piłkarskie - dodaje.

Rzeczniczka mówi, że ma być to rozwiązanie "docelowe", ale nie chce zdradzić, czy najpierw zostanie zainstalowana tradycyjna murawa, czy od razu panelowa. Jednak zapewnia, że na Narodowym będzie mógł odbyć się zaplanowany na wrzesień mecz Polski z Niemcami. - Decyzja, czy to będzie tradycyjne murawa, czy modułowa, zostanie podjęta. Na pewno będzie spełniała standardy meczów reprezentacyjnych - przekonuje Kulińska.

Czas do 30 czerwca

Generalne prace na stadionie zakończyć mają się pod koniec czerwca. - Zakładamy, że do 30 czerwca wykonawca musi się wywiązać z umowy - mówi Kulińska. I dodaje, że później będą trwać prace wykończeniowe.

Komunikat Narodowego Centrum Sportu

Po doniesieniach tvnwarszawa.pl o murawe i Kontaktu24 o schodach na Narodowym, NCS wystosowało oficjalny komunikat. Oto jego treść:

W związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi, Narodowe Centrum Sportu informuje, iż budowa Stadionu Narodowego w Warszawie prowadzona jest według projektu, do którego realizacji zobowiązał się Generalny Wykonawca, Konsorcjum Alpine-Hydrobudowa-PBG. Generalny Wykonawca podpisując umowę zapoznał się i zaakceptował wszystkie projekty, w tym instalacyjne oraz zobowiązał się do współpracy z projektantem w przypadku jakichkolwiek zmian lub wątpliwości dotyczących dokumentacji. Zgłaszanie jakichkolwiek uwag na obecnym etapie prac nie wpływa na zobowiązania Wykonawcy wobec Inwestora.

Murawa Stadionu Narodowego w Warszawie zostanie wykonana w systemie panelowym. Biorąc pod uwagę profil imprez, które będą stanowiły większość wydarzeń na obiekcie, panelowy system murawy pozwoli na bezproblemowe przeprowadzanie imprez pozasportowych jak koncerty, festiwale. Znacząco pomniejszy to koszty operacyjne związane z utrzymywaniem tradycyjnej murawy i zabezpieczeniem jej na potrzeby imprez innych niż mecze. Zaplanowany w tegorocznym kalendarzu imprez mecz Polska-Niemcy odbędzie się na stadionie z murawą spełniającą najwyższe standardy stawiane meczom międzynarodowym.

Jednocześnie NCS potwierdza, iż część konstrukcji schodów, nie zgłoszona przez Generalnego Wykonawcę do odbioru, wykonana jest w sposób wadliwy (wada ma charakter montażowy). Wada została wykryta przez Inspektorów Nadzoru Narodowego Centrum Sportu. NCS oczekuje na reakcję Generalnego Wykonawcy oraz planu naprawczy, który pozwoli nam na ocenę konsekwencji i wpływu na budowę.

ran/mz