Multimedialna podróż do powstańczej Warszawy

Warszawa

materiały prasoweO pokazie mówi Andrzej Matusiak - dyrektor Stołecznej Estrady

Twórcy multimedialnego przedstawienia "1944 - Miasto - 2012" we wtorek zabiorą warszawiaków w podróż do stolicy czasu Powstania Warszawskiego. Ze sceny na placu Krasińskich usłyszymy teksty Jacka Kaczmarskiego i Czesława Miłosza. Pojawią się Tomasz Stańko i "Glaca".

- Co roku spotykamy się na placu Krasińskich z mieszkańcami Warszawy, aby za pomocą artystycznego przekazu opowiedzieć dramatyczną historię naszego miasta – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, organizator wydarzenia.

W tym roku widowisko wyreżyseruje aktor teatralny Jacek Bończyk. Scenariusz oparty jest na twórczości Jacka Kaczmarskiego, Czesława Miłosza, Zygmunta Koniecznego oraz autorów tworzących podczas Powstania Warszawskiego.

Warszawa miedzy 1944 a 2012

Widowisko jest opowieścią o Warszawie – zarówno tej z czasów powstania jak i współczesnej. Przez zastosowanie technologii multimedialnych, rekwizytów oraz specyficznej choreografii odbędziemy podróż w czasie, pomiędzy rokiem 1944 i 2012. Jak zapewniają organizatorzy, dzięki temu zabiegowi łatwiej będzie wejść w atmosferę tamtych dni, ale też ujrzeć stolicę jako miasto odrodzone, żywe.

Punktem wyjścia do scenariusza widowiska był wiersz Czesława Miłosza "Miasto".

- "Ty żyjący, nie pytaj tamtych co to znaczy (…) Żaden z nich życia twojego Ci nie przebaczy" – ten fragment wbił się w moją pamięć wiele lat temu i zawsze powracał ilekroć zbliżały się kolejne rocznice powstania – opowiada Jacek Bończyk, reżyser spektaklu.

Powtarzające się fragmenty wiersza do muzyki Zygmunta Koniecznego będą stanowić klamrę całego widowiska. Poza tym warstwa literacka w znacznej mierze opierać się będzie na tekstach Jacka Kaczmarskiego. Część z nich odnosi się wprost do Powstania Warszawskiego, inne okazują się być ponadczasowe i uniwersalne m.in. "Kwestia odwagi", "Czołg", "Dylemat", "Rozbite oddziały", "Powrót", "Barykada".

Na koncert zaprasza Tomasz Stańko
materiały prasowe

Aktorzy i muzycy

Na scenie poza aktorem Piotrem Machalicą i Piotrem "Glacą" Mohamedem, wokalistą zespołu Sweet Noise i My Riot, zobaczymy również jazzmena Tomasza Stańko.

- Nie miałem żadnych wątpliwości co do Piotra Machalicy bo wiedziałem, że potrzebuję narratora, człowieka dojrzałego, w którego ustach ów "Dylemat" Kaczmarskiego zabrzmi miarodajnie i dynamicznie i z takim dramatyzmem jaki jest temu potrzebny – zdradza Jacek Bończyk.

Istotnym elementem widowiska będą efekty multimedialne. Grafiki i filmy zostały przygotowane specjalnie na potrzeby koncertu. W tle zobaczymy współczesne zdjęcia tętniącego życiem miasta, pełnego ruchu i życia, które płynnie przejdą w świat czarno-biały. Zdjęcia będą przetworzone jak rysunki w filmowym notatniku, które jeszcze są fotografią, ale po chwili przekształcają się w komiks lub szkic.

"1944 – MIASTO – 2012" 31 lipca, wtorek, godz. 20.00plac Krasińskich

Budują scenę przy pl. Krasińskich
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

lata/b