Dwanaścioro dzieci musiało się wyprowadzić z domu. Przez pożar. Ale chcą tam wrócić 

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
Mariusz Zieliński
Źródło:
"Uwaga!" TVN
Pożar w rodzinnym domu dziecka Uwaga TVN
wideo 2/2
Pożar w rodzinnym domu dziecka

Do tej pory już 30 dzieci znalazło schronienie, miłość i zrozumienie w rodzinnym domu dziecka pod Mszczonowem. Niestety pożar, który wybuchł w połowie października spowodował, że dom praktycznie przestał istnieć. Czy uda się go odbudować? Materiał "Uwagi!" TVN.

Zobacz cały materiał "Uwagi!" TVN >>>

Pani Violetta pochodzi ze Śląska. Rodzinne strony opuściła wiele lat temu, skończyła prawo i osiedliła się pod Warszawą. Najpierw założyła stajnię, ale kilka lat po urodzeniu syna jej życie zmieniło się diametralnie.

- Kiedy syn miał sześć lat, przyszedł do mnie i zapytał, czemu jest sam, dlaczego nie ma rodzeństwa. Powiedziałam, że w życiu czasem tak bywa, biologia nie pozwala, żeby mieć więcej dzieci. 17 lat temu, mój syn poprosił o siostrę. Na Wielkanoc przyszła jedna dziewczynka, potem na Boże Narodzenie przyszła druga. A potem było już 10, 15, 20 dzieci. Jedne odchodziły, drugie przychodziły. I tak się zaczęła przygoda - mama zastępcza na 100 procent - mówi Violetta Bilińska.

W domu pani Violetty mieszkało do tej pory około 30 dzieci. Kobiecie pomaga jej partner.

- Spełniam się. Chociaż jest to kawał ciężkiej roboty. Trafiają do nas dzieci po ciężkich przeżyciach. Póki ma się siły fizyczne trzeba to robić. Nie wyobrażam sobie inaczej.

Dom otoczony miłością

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żyrardowie chwali działalność pani Violetty.

- To jest dom otoczony miłością, zrozumieniem i wsparciem. Pani Viola bardzo dużo sił i energii wkłada w to, żeby dzieci czuły się dobrze. Jak się czegoś pani Violetcie nie uda załatwić, to jednymi drzwiami wyjdzie, drugimi wejdzie. Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych - mówi Agnieszka Karwat.

Pani Violetta nie chce tworzyć instytucji, chce, by dzieci czuły się u niej jak w prawdziwym domu.

- Pamiętam taką sytuację. Przyszły do mnie dwie siostry. Jedna z nich nie potrafiła się odnaleźć. Nagle, któregoś dnia ni stąd, ni zowąd wychyliła się i powiedziała: „Mamo tutaj jestem”. I myślę, że ona tak, jak wszystkie dzieci poczuła się dobrze. Myślę, że to jest największy sukces, kiedy one zaufają nam i zrozumieją, że nie jesteśmy jakąś instytucją, tylko mamą, tatą, ciocią. Jeśli mogą tak powiedzieć, to jest największy sukces bycia mamą zastępczą.

O tym, że pani Violetta stworzyła wzorcową rodzinę zastępczą świadczy fakt, że ona i dzieci, którymi się opiekuje stali się bohaterami filmu szkoleniowego dla przyszłych rodziców zastępczych.

Przyczyna pożaru był najprawdopodobniej była usterka komina. Na razie dwanaścioro dzieci trafiło do innych domów dziecka, jednak pani Violetta zapowiada, że zrobi wszystko, by wróciły.

- Jeszcze jak płonął dom, pani Viola zadzwoniła i zapytała, czy będą musieli rozwiązać rodzinę. Powiedziałam, że zrobię wszystko, żebyście mogli zostać rodziną. Nie chcieliśmy dawać dzieciom kolejnej traumy. Nie wyobrażam sobie, że ta rodzina przestanie istnieć - mówi Agnieszka Karwat.

Przed rodziną kolejne wyzwanie, odbudowa domu, zgłaszają się już pierwsi chętni do pomocy.

Trwa zbiórka na rzecz odbudowy rodzinnego domu dziecka.

Źródło: "Uwaga!" TVN

Autor:Mariusz Zieliński

Źródło zdjęcia głównego: "Uwaga" TVN