MSN samo zorganizuje konkurs na swój gmach

MSNMuzeum Sztuki Nowoczesnej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a nie miasto Warszawa, zorganizuje nowy konkurs na koncepcję architektoniczną swojej siedziby poinformował PAP. Ogłoszenie konkursu ma nastąpić w styczniu-lutym 2013 r. Gmach ma być mniejszy o ok. 10 metrów kw. od tego, który zakładał poprzedni projekt.

- Zmienia się filozofia powstania tej inwestycji - przyznał w rozmowie z PAP we wtorek Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza. - To właśnie muzeum będzie od tej pory instytucją odpowiedzialną za nadzór nad całym przebiegiem inwestycji, począwszy od rozpisania konkursu. Inwestorem będzie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a nie - tak jak wcześniej - inna jednostka miejska - tłumaczył.

Tym samym potwierdził informacje, które na ostatniej sesji Rady Warszawy podał Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent stolicy.

Wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Marcel Andino Velez przypomina, że dwie ważne instytucje kulturalne w Warszawie organizowały już w takim trybie konkursy na swoje siedziby - chodzi o Nowy Teatr w Warszawie i Orkiestrę Sinfonia Varsovia.

Rozmowy od kilku miesięcy

Rozmowy pomiędzy miastem a muzeum na ten temat trwały od kilku miesięcy. - Takie rozwiązanie jest jak najbardziej właściwe także w naszym przypadku. Tak się po prostu często postępuje, że instytucje, które czekają na swoje siedziby, występują też w roli organizatora konkursu, a potem w roli inwestora. To dla nas dobra wiadomość - powiedział PAP Velez.

Gmach ma mieć 25 tys. mkw., czyli będzie mniejszy od budynku zaprojektowanego przez Christiana Kereza (35 tys. m kw). - Skoro budynek będzie mniejszy, to oczywiście koszt jego wybudowania też się zmniejszy, wyniesie 272 mln zł - zauważył Bartosz Milczarczyk.

Siedziba TR Warszawa?

Ciągle aktualna jest koncepcja, że w budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej znajdzie się również siedziba TR Warszawa.

- Rozważamy, czy siedziby obu instytucji mają być budynkami z wyraźnie zaznaczonymi funkcjami i odrębną tożsamością. Czy np. skrzydło A budynku powinno zostać przeznaczone dla muzeum, a skrzydło B - dla teatru? Chodzi o precyzyjne zapisanie tych kwestii w warunkach konkursu, tak aby wyłoniona koncepcja dotyczyła zespołu budynków. Trzeba się też zastanowić nad tym, czy muzeum realizowałoby potem tylko swoją część inwestycji, a teatr swoją. Czy tak, jak np. w przypadku lotniska Okęcie, można by zrealizować jeden etap, a po nim drugi - zastanawiał się Velez.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej chciałoby ogłosić konkurs w styczniu lub lutym 2013 r.

Miasto zamierza zaciągnąć komercyjną pożyczkę na sfinansowanie budowy muzeum. - Chcemy wybrać w przetargu komercyjnego partnera, prawdopodobnie będzie to bank, który byłby gotów sfinansować tę inwestycję poprzez udzielenie nam kredytu na preferencyjnych warunkach - uściślił rzecznik ratusza. Przetarg ogłoszony powinien być w ciągu kilku miesięcy.

Negocjacje z "Emilią"

Nadal nie rozstrzygnęła się sprawa tymczasowej siedziby muzeum w dawnym pawilonie meblowym Emilia. Właściciel Spółki Meble Emilia wypowiedział miastu i muzeum umowę najmu pawilonu, argumentując, że muzeum nie dostarczyło w terminie oświadczenia o gotowości poddania się egzekucji w przypadku wystąpienia zaległości czynszowych.

Najbliższe spotkanie w sprawie negocjacji odbędzie się w tym tygodniu. - Jeżeli ktoś myśli profesjonalnie o biznesie, to nie walczy z kulturą, ale tę kulturę wspiera. Mamy więc podstawę sądzić, że właściciel budynku w ten sposób podejdzie do tej sprawy - ocenił Milczarczyk.

„Najważniejsza inwestycja kulturalna w kraju”

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostało powołane w 2005 r. jest państwową instytucją kultury, współprowadzoną przez resort kultury oraz miasto stołeczne Warszawa. Docelowo ma się mieścić w obiekcie wybudowanym na pl. Defilad. W maju ostatecznie upadła koncepcja budowy siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej według projektu szwajcarskiego architekta Christiana Kereza.

Podczas sobotniej konferencji prasowej zorganizowanej po tzw. drugim expose premiera Donalda Tuska minister kultury Bogdan Zdrojewski zaliczył powstanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie do najważniejszych inwestycji kulturalnych w kraju.

PAP

Źródło zdjęcia głównego: MSN

Pozostałe wiadomości