Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Mróz wciąż niebezpieczny. IMGW podtrzymuje alerty

Warszawa

TVN24Ostrzeżenia pogodowe IMGW

Niedziela w stolicy zapowiada się bardzo mroźnie, ale ma być pogodna i słoneczna. Jednak przed wyjściem z domu warto się odpowiednio ubrać, bo temperatura nadal grubo poniżej zera. Synoptycy zapowiadają w ciągu dnia do minus 8 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podtrzymuje ostrzeżenia przed silnym mrozem.

Za nami kolejna zimna noc. Synoptycy zapowiadali spadki słupków w termometrach do -16 st. C. Mróz nadal ściska, ale niedziela w większości kraju będzie pogodna i słoneczna. W Warszawie temperatura maksymalna w dzień wyniesie -8 st. C. Wiatr północny, słaby i umiarkowany. Ciśnienie około południa 1017 hPa, bez większych zmian. Wilgotność powietrza w centralnej części miasta wyniesie 60 procent.

Stolica od rana zamglona, dlatego kierowcy powinni dostosować prędkość swoich pojazdów do warunków panujących na drodze. Na mosty i wiadukty wyjechały rano posypywarki, jednak nadal należy zwracać uwagę na oblodzone fragmenty jezdni.

W całej Polsce panuje ujemna temperatura. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla rejonu Warszawy i Mazowsza wydał ostrzeżenia pogodowe przed silnym mrozem, które obowiązuje do niedzieli do godz. 11.

Sobotni poranek był dotychczas najchłodniejszym tej zimy. Temperatura w Warszawie przy gruncie wynosiła nawet -21 st. C. W ciągu dnia było cieplej. W niedzielę, będzie trochę cieplej. W ciągu dnia temperatura wzrośnie i osiągnie poziom -8 stopni.

Alert pierwszego stopnia, który dla Warszawy wydał IMGW wiąże się z wystąpieniem "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne".

#ostrzeżenia 1. stopnia #IMGW: silny mróz. Nie bądź obojętny! Jeśli widzisz kogoś kto potrzebuje pomocy, zadzwoń pod

Wystarczy zadzwonić

Siarczyste mrozy, jakie panują od kilku dni w Warszawie, dla ludzi bez dachu nad głową, mogą skończyć się tragedią. W piątek z powodu mrozów zmarł 51-letni mężczyzna, który zamarzł w pustostanie przy ul. Wiatracznej 12. Jego życie mógł uratować jeden telefon.

Strażnicy miejscy apelują, by podczas mroźnych dni zwracać szczególną uwagę na ludzi bezdomnych. "Aby pomóc, wystarczy niezwłocznie powiadomić właściwe służby, w tym straż miejską. Numer alarmowy do straży miejskiej – 986".

Warto przygotować w domu zapas wody, ciepłe ubrania oraz koce. Powinniśmy także mieć naładowany telefon, oraz posiadać przenośnie radio, które przydadzą się w przypadku awarii sieci energetycznej. Do tej pory nie było awarii prądów związanych z mrozem. Nieco mniej odporna na uszkodzenia, jest sieć wodociągowa. W sobotę ponad 244 budynków na Stary Mieście było pozbawionych ciepłej wody i ogrzewania.

Strażacy apelują o ostrożność do osób, które ogrzewają swoje domy i mieszkania przy pomocy pieców gazowych oraz węglowych. Zalecane jest zainstalowanie czujników czadu, a także nie zakrywanie otworów wentylacyjnych w pomieszczeniach. Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w tym sezonie, w Polsce, z powodu zatrucia tlenkiem węgla zginęły 24 osoby.

Kolejna osoba zmarła wczoraj z powodu zatrucia tlenkiem węgla. To już 24. ofiara czadu w tym sezonie. Zainstaluj czujnik tlenku węgla. #czad pic.twitter.com/cNkNuF7BEi— RCB (@RCB_RP) 7 stycznia 2017

md/pm//ec