MPO: Kompostownia na Radiowie nie zostanie zamknięta

Warszawa

Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.plInstalacja w Radiowie

Kompostownia w Radiowie będzie funkcjonowała po 1 stycznia 2017 roku - poinformowało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Jak podaje spółka, Wojewódzki Sąd Administracyjny wstrzymał decyzję wydaną przez Generalny Inspektorat Środowiska o zamknięciu kompostowni.

O możliwym zamknięciu instalacji w Radiowie informowaliśmy na tvnwarszawa.pl. Pod koniec sierpnia decyzję w tej sprawie wydał Mazowiecki Inspektorat Ochrony Środowiska. Jako główny powód wskazano brak pozwolenia zintegrowanego, do którego uzyskania zobligowane było MPO.

Spółka nie zgodziła się z tym postanowieniem i odwołała do wyższego organu, jakim był Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska. Ten jednak utrzymał pierwotną decyzję. Decyzja GIOŚ została wydana 24 października i była ostateczna. MPO mogło już tylko dochodzić swoich racji w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym.

Skarga została złożona pod koniec października. Kilka dni później WSA wydał postanowienie, które okazało nagłym zwrotem w sprawie, która uprzykrza życie mieszkańcom Bielan. Sąd zakwestionował dwie poprzednie decyzje wydane przez MIOŚ i GIOŚ.

Kompostownia będzie mogła funkcjonować

"Postanowienie WSA z dnia 5 grudnia oznacza, że instalacja zlokalizowana w Radiowie, będzie funkcjonowała po 1 stycznia 2017 roku" - poinformowało w komunikacie prasowym MPO.

Oprócz części mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (które miało zostać zamknięte), na terenie Radiowa znajduje się jeszcze jedna kompostownia, w której przetwarzane są rośliny. Ta część działa na podstawie nieco innych pozwoleń. Jej zamknięcie nie jest planowane. Na Radiowie mieści się także składowisko odpadów. Te, zgodnie z decyzją podjętą dwa lata temu, ma zostać zamknięte w 2016 roku.

Rocznie na Radiowo trafia 230 tys. ton odpadów z domów, firm, restauracji, terenów niezamieszkałych - to około 1/3 tego, co produkuje Warszawa.

Mieszkańcy od lat domagali się zamknięcia kompostowni. Skarżyli się nie tylko na smród, ale przede wszystkim na problemy ze zdrowiem. Zmobilizowali siły, założyli stowarzyszenie, a także zbierali podpisy pod petycjami.

O zamknięciu kompostowni MPO mówi od dawna. W marcu zarząd spółki poinformował, że realny termin to 2019 rok, kiedy gotowa będzie już zmodernizowana spalarnia na Targówku. Podobne deklaracje składała też Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Instalacja w Radiowie
Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

md/pm