Można tu wejść tylko raz w roku. Otworzą dom Prymasa Tysiąclecia

Warszawa

kardTVN24
wideo 2/3

- Otwieramy dla zwiedzających Dom Arcybiskupów Warszawskich, żeby pokazać miejsce, w którym przez 33 lata pracował i mieszkał prymas Wyszyński - mówił kardynał Kazimierz Nycz, zapowiadając Noc Otwartą w Domu Arcybiskupów Warszawskich, która odbędzie już 20 maja.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej metropolita warszawski kardynał Nycz przypomniał, że Dom Arcybiskupów Warszawskich otwierany jest co roku, z okazji rocznicy śmierci prymasa Wyszyńskiego. Teraz dzień otwarty połączony zostanie z warszawską Nocą Muzeów i odbędzie się pod hasłem "Zakopane w Warszawie".

Koncert kapeli

- Bardzo rzadko zdarza się możliwość, by można było przyjść tutaj z zewnątrz i zobaczyć miejsca, które są ważne ze względu na naszych dwóch patronów, a także z punktu widzenia historii Warszawy i historii Kościoła w Polsce - zaznaczyła Ewa Czaczkowska, kierownik działu nauki i informacji Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które jest organizatorem wydarzenia.

Jedną z głównych atrakcji tej nocy będzie koncert folkowej kapeli "Góralska Hora". Czaczkowska powiedziała, że w ten sposób organizatorzy chcą przypomnieć pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski w 1997 roku. - Ci z nas, którzy tam byli, pamiętają doskonale tę mszę świętą, podczas której górale składali papieżowi hołd jako niekoronowanemu królowi Polski - dodała.

Tron prymasa

Metropolita warszawski mówił nie tylko o najbliższej nocy, ale też szerzej - wspomniał o powstającym w kopule Świątyni Opatrzności Bożej Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego.

- To niewątpliwie dwóch największych Polaków XX wieku, którzy na swoim życiorysie dźwigają sto lat historii Polski. W muzeum chcemy opowiedzieć o tych dwóch osobach, ale również szerzej o historii Kościoła XX wieku - zapowiedział. - Chcemy opowiedzieć także historię Polski, łącznie z tymi rzeczami, które są wielkie i wspaniałe, jak odzyskanie niepodległości. A także rzeczami trudnymi, jak dwie wielkie wojny światowe - dodał kardynał Nycz.

Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Marcin Adamczewski zaznaczył, że misją powstającego muzeum jest "próba spotkania na nowo Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego".

- Spotykamy się w Domu Arcybiskupów Warszawskich w Sali Tronowej. W tej sali jest kilka artefaktów, które będą oglądane potem na ekspozycji w Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego. Jednym z ważniejszych jest tron prymasa Wyszyńskiego, na którym zasiadał również w 1979 roku Jan Paweł II, kiedy mówił „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi" - wskazał.

Zwiedzanie do północy

Noc otwarta w Domu Arcybiskupów Warszawskich rozpocznę się w sobotę o godz. 18. Zwiedzanie będzie możliwe do północy.

Oprócz Domu Arcybiskupów Polski, w Noc Muzeów zwiedzić będzie można też inne obiekty sakralne należące do archidiecezji warszawskiej.

Od godziny 19 do 23 na gości czeka Centrum Myśli Jana Pawła II, które zaprasza do wspólnego świętowania urodzin papieża Polaka. Przygotowano m.in. wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II. Odbędzie się koncert, a odwiedzający to miejsce mogą również porozmawiać z osobami, które poznały Karola Wojtyłę.

Do północy będzie otwarte Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, które po raz drugi bierze udział w Nocy Muzeów. Od godziny 19 można oglądać kolekcje prezentowane w galerii stałej pt. "Sacrum i Profanum". W podziemiach czekają m.in. wyroby złotnicze, szaty liturgiczne oraz obrazy i rzeźby o tematyce sakralnej.

Podczas Nocy Muzeów na mapie archidiecezji warszawskiej dostępne będzie także Muzeum Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, które na zwiedzających tego dnia czeka do godziny 1.

PAP/kw/pm