Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Można odetchnąć. Smog trochę odpuścił

Warszawa

TVN24Jakość powietrza w stolicy

Smog wciąż się czai, ale w niedzielę powietrze jest lepsze niż w sobotę. Stacja w Śródmieściu wskazuje na jego dostateczną jakość, na Targówku umiarkowaną a na Ursynowie - dobrą. Synoptycy prognozują temperaturę dodatnią i wychodzące zza chmur słońce.

Po fatalnych wynikach jakości powietrza w sobotę, w niedzielę będzie można trochę odetchnąć, choć jeszcze nie pełna piersią. W stolicy w wielu miejscach stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu nadal przekracza dopuszczalne normy.

Niedziela pogodna

Stacja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w al. Niepodległości wskazywała o godzinie 8 dostateczną jakość powietrza i stężenie PM10: 70 µg/ m sześcienny oraz PM2.5: 66 µg/ m sześcienny. Na Targówku wyniki są nieco lepsze. Stężenie PM10 wyniosło tam 52 µg/ m sześcienny a PM2.5 46 µg/ m sześcienny. Najlżej oddycha się na Ursynowie. Tam stężenie PM10 jest poniżej dobowej normy i wynosi 39 µg/ m sześcienny, a PM2.5 – 32 µg/ m sześciennych. W warszawie niedziela ma być pogodna. Temperatura maksymalna to 1 st. C. Wiatr południowy, słaby i umiarkowany. Ciśnienie około południa 1013 hPa, wolno spada.

Uchwała antysmogowa

Jak zapowiedział marszałek Adam Struzik, jeszcze jeszcze w tym roku Mazowsze ma mieć mieć swoją uchwałę antysmogową. We wtorek przed siedzibą sejmiku mieszkańcy zorganizowali happening dopingujący władze w walce ze smogiem.

Pył niebezpieczny dla zdrowia

Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo[a]piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany.

Norma godzinowa PM10 to 50 µg/m3.

skw/pm