Można już wyrabiać Kartę Warszawiaka. Nie trzeba mieć PIT-a

Najnowsze

Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.plMówi Grzegorz Dziemieszczyk, dyrektor ZTM ds. handlu

Od wtorku warszawiacy, którzy płacą podatki w stolicy mogą wyrabiać Kartę Warszawiaka i Kartę Młodego Warszawiaka. Wbrew zapowiedziom urzędników, nie trzeba pokazywać PIT-a.

- Dziś rozpoczynamy akcję wydawania kart. W ten sposób premiujemy osoby, które dokładają się do kosztów funkcjonowania miasta i płacą podatki w Warszawie. Od jednej osoby płacącej tutaj podatek do kasy miasta wpływa średnio 3100 złotych – powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jak podkreśliła, za te pieniądze Warszawa może się rozwijać i funkcjonować dla swoich mieszkańców.

- Dzięki tym środkom działają szkoły, przedszkola i żłobki, różne instytucje kulturalne, takie jak teatry i muzea. Jeżdżą nowe autobusy, tramwaje i metro – wyliczała Gronkiewicz-Waltz.

Zapoznaj się z krótkim poradnikiem jak wyrobić kartę.

Dla kogo?

Każdy, kto mieszka i rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w Warszawie może otrzymać Kartę Warszawiaka, a dzieci osób rozliczających się w stołecznym urzędzie skarbowym - Kartę Młodego Warszawiaka. Karta Młodego Warszawiaka przysługuje dzieciom do ukończenia 20. roku życia lub studentom do ukończenia 26. roku życia.

Jak otrzymać kartę?

Ten, kto posiada już spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską (WKM) lub inny elektroniczny nośnik biletów (np. elektroniczna legitymacja studencka, uczniowska), nie musi wyrabiać nowej karty – wnioskuje jedynie o wydanie hologramu.

Najpierw trzeba wypełnić wniosek na stronie ZTM lub w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM (POP) i Wydziałach Obsługi Mieszkańców w dzielnicach (WOM):

zielony (I) – dla osoby indywidualnej (POBIERZ)

niebieski (R) – dla rodziny (POBIERZ); uzupełnienie wniosku dla rodziny, która posiada więcej niż czworo dzieci (R+) (POBIERZ)

pomarańczowy (3) – dla rodziny z trójką dzieci (POBIERZ),

Później musimy wysłać wniosek poprzez stronę ZTM, pocztą do ZTM (ul. Żelazna 61, 00-848 Warszawa,) lub złożyć osobiście w dowolnym POP lub WOM. Lista punktów dostępna na stronie ZTM. Jeśli wyrabia się nową kartę, trzeba dołączyć do wniosku aktualne zdjęcie.

Ostatnim krokiem jest odebranie karty lub hologramu w miejscu, które wskazało się we wniosku (POP lub WOM). Jak zapewnia Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy stołecznego ratusza, urzędnicy będą starali się wydać hologram od ręki. Jednak dotyczy to osób, które kartę już mają i chcą tylko hologram.

- Jeżeli ktoś będzie składał wniosek osobiście, będziemy starali się wydać hologram od razu. Zachęcamy też do złożenia wniosku przez internet, bo wtedy otrzymamy informację, jeśli hologram będzie naszykowany. Wszystko powinno trwać nie dłużej niż 48 godzin – tłumaczy Milczarczyk.

Trochę dłużej będą musiały poczekać osoby, które oprócz hologramu wyrabiają sobie spersonalizowaną kartę miejską.

Jakie dokumenty przy odbieraniu hologramu?

Odbierając Kartę Warszawiaka i Młodego Warszawiaka, trzeba wziąć ze sobą wymagane dokumenty:

- wniosek podpisany przez wszystkie pełnoletnie osoby, także jeśli wniosek był wysłany przez Internet;

- dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport;

- dokumenty potwierdzające stopień pokrewieństwa (np. akt urodzenia dziecka);

- karty WKM lub inne elektroniczne nośniki biletów wskazane we wniosku;

- dokumenty potwierdzające nadanie numeru NIP – dotyczy tylko obcokrajowców.

To, czy płacimy podatki w stolicy, sprawdzą urzędnicy weryfikujący nasz wniosek. Jak poinformował ratusz, w tej sprawie zostało podpisane specjalne porozumienie z Ministerstwem Finansów. Pozwoli to na korzystanie z bazy resortu.

Mówi Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTMDawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

Ile zaoszczędzimy?

Osoby płacące podatki w stolicy zapłacą mniej za bilety długookresowe. W przyszłym roku bilet 30-dniowy będzie kosztować 110 zł (obecnie 100 zł), a w ramach Karty warszawiaka tylko 98 zł. Osoby korzystające z biletów 90-dniowych, z Kartą warszawiaka nie odczują zmian w cenie – dalej będą jeździć za 250 zł, pozostali będą musieli zapłacić 280 zł. Karta Warszawiaka ma obowiązywać w obu strefach biletowych, czyli będą mogli z niej korzystać ci, którzy mieszkają w stolicy, ale do pracy dojeżdżają pod Warszawę.

Dzieci, których rodzice rozliczają się z podatku dochodowego PIT w stołecznych urzędach skarbowych skorzystają z tańszych biletów komunikacji miejskiej ważnych w 1. strefie biletowej. Bilet 30-dniowy w ramach Karty młodego warszawiaka będzie kosztował zaledwie 49 zł, dla pozostałych 55 zł. Koszt biletu 90-dniowego wyniesie 125 zł, pozostali zapłacą 15 zł więcej. Ponadto, rodzice z rodzin wielodzietnych z trojgiem dzieci, płacący podatki w stolicy, już nie będą musieli kupować dla dzieci biletów miesięcznych czy kwartalnych - w nowej taryfie biletowej pojawi się roczny bilet za cenę 99 zł dla każdego dziecka.

I co ważne, jeżeli jedno z dzieci z tych rodzin przekroczy 20 rok życia, pozostałe dzieci nie stracą uprawnień do ulg. Uprawnienia do przejazdów bezpłatnych dla rodzin posiadających czworo i więcej dzieci nie zmienią się. Rodzice dzieci które już posiadają bilet nie muszą go wymieniać a tylko wnioskować o wydanie hologramu.

O nowej taryfie mówi prezydent Warszawy:

O zmianach cen biletów mów Hanna Gronkiewicz-WaltzTVN24

bf