Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Można już korzystać z kontrowersyjnej antresoli na Dworcu Centralnym

Warszawa

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plOtwarcie nowej antresoli na Dworcu Centralnym

Kilkadziesiąt miejsc do odpoczynku oraz nowe lokale i sklepy. Od dziś pasażerowie mogą korzystać z nowej antresoli na Dworcu Centralnym. - Koszt przebudowy wyniósł 19,5 mln zł. - informuje PKP.

Do dyspozycji jest nowa poczekalnia, z dostępem do internetu i gniazdek elektrycznych. Antresola oraz prowadzące na nią schody ruchome, ułatwiają dostęp do supermarketu i restauracji na piętrze.

- Estetyzacja Dworca Centralnego pozwoliła lepiej wykorzystać przestrzeń w budynku – przekonuje Grzegorz Tomaszewski, pełnomocnik zarządu PKP S.A. ds. nieruchomości. – Budowa antresoli oraz nowe zagospodarowanie hali głównej oznacza bardziej komfortowe warunki zarówno dla naszych podróżnych, jak i najemców - dodaje.

Nowe sklepy

Nowi najemcy pojawili się również w hali głównej. Powstało tam bowiem 11 nowych lokali i trzy wyspy handlowo-usługowe. Wśród nich piekarnia, punkty ze zdrową żywnością, kawiarnie czy długo wyczekiwany Punkt Obsługi Pasażera ZTM. Chętni wypożyczą tu też samochód.

Cała inwestycja to nie tylko antresola. - Estetyzacją objęta została również część podziemna dworca: dojście do stacji WKD Śródmieście oraz galeria zachodnia i część północnej - tłumaczy Tomaszewski.

- W tej części pojawiły się znane sieciowe marki. Podróżni i mieszkańcy Warszawy mogą skorzystać z pasmanterii, usług krawieckich i szewskich - dodaje.

Przedstawiciel PKP zapewnia, że jeszcze w tym roku na Dworcu Centralnym powstanie parking. - Myślimy o miejscu typu Kiss and Ride, gdzie zatrzymamy się tylko na kilkanaście minut - zastrzega.

Kontrowersyjna antresola

Wpasowanie antresoli budziło kontrowersje. W rozmowie z tvnwarszawa.pl varsavianista Jarosław Zieliński mówił o konflikcie pomiędzy architekturą a komercją. Kolejarze odpierali te zarzuty, tłumacząc, że z ocenami trzeba się wstrzymać do zakończenia inwestycji.

- Wiemy, że w mediach pojawiły się krytyczne uwagi - komentował podczas otwarcia Tomaszewski. - Jak na razie dostajemy pozytywne sygnały od podróżujących. Ich zdaniem jest widniej, przyjemniej i bezpieczniej.

- Jest lepiej niż było - potwierdzają podróżujący. - To lepsze rozwiązanie niż namioty, które były tu poprzednio. Ciekawe jak nowa antresola sprawdzi się w praktyce - dodają.W najbliższych dniach oprócz antresoli PKP uruchomi w pełni wyposażoną galerię wschodnią.

Czy nowa antresola podoba się podróżującym?
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

kz/r