Można budować Szpital Południowy

TVN Warszawa

mat. prasoweTak ma wyglądać Szpital Południowy

Budowa na Ursynowie może rozpocząć się jeszcze w tym roku. Sąd oddalił skargę firmy, która nie dostała kontaktu. Ratusz przewiduje, że placówka może być gotowa we wrześniu 2018 roku.

Szpital Południowy ma powstać u zbiegu ulic Pileckiego i Indiry Gandhi. Jest to inwestycja, o której ratusz mówi od lat. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiadała go trzykrotnie, podczas każdej kampanii wyborczej (w 2006, 2010 i 2014 roku).

Projekt wyłoniono w 2011 roku. Gorzej było z wykonawcą, którego nie ma do dziś. W czerwcu ubiegłego roku do miasta wpłynęło 13 wniosków o dopuszczenie do przetargu na budowę placówki. Urzędnicy dokonali oceny i wskazali pięć najlepszych ofert. Najwięcej punktów zdobył IDS-BUD razem z ukraińską firmą Altis Holding.

Sąd oddalił skargi

Jedna z firm, która nie zakwalifikowała się do zwycięskiej piątki, zaskarżyła decyzję ratusza. Sprawa toczyła się przez rok. Najpierw zajmowała się nią Krajowa Izba Odwoławcza, a następnie sąd okręgowy, który korzystał też z pomocy Sądu Najwyższego.

- W końcu sąd okręgowy oddalił skargę jednej z firm i dzięki temu możemy przejść do następnego etapu - mówi "Gazecie Stołecznej" Paweł Barański, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta.

- Do 12 maja czekamy na oferty pięciu firm. Gdy je otrzymamy, wybierzemy najtańszą. Oczywiście później firmy będą jeszcze mieć prawo do odwołań, ale liczymy, że do końca czerwca podpiszemy umowę z wykonawcą – dodaje.

Ratusz przewiduje, że budowa szpitala na Ursynowie rozpocznie się jeszcze w tym roku. Planowany termin oddania placówki to wrzesień 2018 rok. Może się to jednak opóźnić na wniosek wykonawcy, który ma możliwość wydłużenia terminu do 36 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Sprzeciw onkologów

Skargi i odwołania to nie jedyny problem, z którym borykał się ratusz w sprawie szpitala. Początkowo inwestycja budziła też duży sprzeciw onkologów z pobliskiego Centrum Onkologii i Instytutu Hematologii. Przekonywali, że nowy budynek uniemożliwiłby konieczną rozbudowę istniejących placówek. Obawiali się też, że budowa utrudni im normalne funkcjonowanie.

Konflikt udało się zażegnać w kwietniu ubiegłego roku. Miasto zadeklarowało, że budowa Szpitala Południowego zapewni onkologom pełny dostęp do dróg publicznych i ewakuacyjnych, a dojazd do budowy placówki nie będzie dla nich uciążliwy.

Koszt placówki: 400 mln zł

Koszt budowy placówki i jej wyposażenie może sięgnąć 400 mln zł. Pieniądze te są już zapisane w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Zgodnie z projektem, Szpital Południowy będzie liczyć 288 łóżek. W budynku A znajdą się: izba przyjęć, przychodnia przyszpitalna, laboratoria, oddziały położniczy i chirurgii ogólnej oraz lądowisko dla helikopterów. Natomiast w budynku B znajdzie się m.in. oddział ratunkowy, ginekologiczny, intensywnej terapii i chorób wewnętrznych.

Na jednym z pięter będzie również blok operacyjny. W ostatnim budynku zaplanowano pomieszczenia dla pracowników, bank krwi, pracownię endoskopową, aptekę czy oddziały dziecięcy i psychiatrii.

O Szpitalu Południowy mówiła podczas kampanii wyborczej Hanna Gronkiewicz-Waltz:

Obietnica wyborcza Hanny Gronkiewicz-WaltzTVN 24

kw/r

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe