Najnowsze

Można budować pomnik Pileckiego

Najnowsze

Urząd MiastaNa Żoliborzu ma stanąć pomnik Witolda Pileckiego

Jest zgoda na budowę pomnika Witolda Pileckiego. Ma stanąć przy al. Wojska Polskiego w ciągu kilku miesięcy.

Pozwolenie na budowę monumentu upamiętniającego bohaterskiego rotmistrza wydał właśnie burmistrz Żoliborza.

Pomnik stanie w północnej części pasa między jezdniami al. Wojska Polskiego, na przedłużeniu osi ul. Bitwy pod Rokitną. Nawiąże w ten sposób do miejsca, w którym rotmistrz Pilecki dołączył do łapanki, żeby znaleźć się wśród osób wywiezionych do obozu koncentracyjnego. Tam organizował ruch oporu.

"W ciągu kilku miesięcy"

- W najbliższym czasie rozpiszemy przetarg na posadowienie monumentu. Uzgodniliśmy sam pomnik z rodziną. Chcemy, żeby stanął na Żoliborzu w ciągu kilku najbliższych miesięcy – zapewnia Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika ratusza. Pomnik powstanie według zwycięskiego projektu firmy "Morfes" autorstwa Jacka Kicińskiego i Rafała Stachowicza z Siemianowic Śląskich. "Jednolita bryła, przełamana ekspresyjnym elementem rzeźbiarskim, posiada z jednej strony wymiar monumentalny, z drugiej zaś jest naturalnym nośnikiem przekazu informacyjnego, który dzięki starannemu opracowaniu wzmacnia siłę wyrazu całej kompozycji" - uzasadniano wybór.

Skazany na śmierć

Witold Pilecki (1901-1948) ps. Witold i Druh był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, a także więźniem Auschwitz-Birkenau i organizatorem konspiracji w obozie.

Oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji został skazany przez władze PRL na karę śmierci i zamordowany 25 maja 1948 r. w więzieniu na ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

CZYTAJ WIĘCEJ O WITOLDZIE PILECKIM

Szukają szczątków rtm. Pileckiego. Wykopaliska na Rakowieckiej:

Rozpoczęto prace wykopaliskowe w areszcie na Rakowieckiej
Rozpoczęto prace wykopaliskowe w areszcie na Rakowieckiej

ran/mś

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości