Najnowsze

"Mózg metra" przechodzi zmiany

Najnowsze

[object Object]
Centrum zarządzaniaTVN24
wideo 2/2

"Mózg warszawskiego metra" przechodzi zmiany. Centralna dyspozytornia, bo o niej mowa, otworzyła się na wartowników straży podziemnej kolejki.

Kilkadziesiąt stanowisk, podgląd na perony wszystkich stacji metra i mnóstwo ekranów z różnymi grafikami. Tak w skrócie wygląda centralna dyspozytornia podziemnej kolejki.

Stanowisko wartowników

"Kolejnym elementem, jaki obecnie wprowadzamy do przestrzeni Centralnej Dyspozytorni to stanowiska wartowników Straży Metra Warszawskiego. Pracownicy SMW mają podgląd na obraz z kamer" – wyjaśnia Paweł Siedlecki z Metra Warszawskiego.

Wcześniej to dyspozytorzy I i II linii mieli podgląd na ekrany z obrazem z kamer. Zajmowali się wszystkim. Teraz powstały oddzielne stanowiska Straży Metra Warszawskiego i mają podgląd na wszystkie kamery na stacjach, tunelach, pociągach, STP Kabaty i przeglądają, co się tam dzieje. "Lepiej mogą zobaczyć jakąś sytuację zagrożenia lub wtargnięcie i reagować. Mają tam od razu też połączenie z wszystkimi służbami miejskimi"- precyzuje Siedlecki.

Jak zapewnia, wartownicy mogą dzięki temu szybciej reagować na zdarzenia w metrze i koordynować działania z innymi służbami porządkowymi i ratunkowymi. Standardowo w "mózgu warszawskiego metra" znajdują się stanowiska dyspozytorów I i II linii metra, którzy mają nadzór nad wszystkim coś dzieje się na stacjach i w przejazdach. Od kilku lat znajduje się tam również stanowisko Dyżurnego Metra, który w razie sytuacji awaryjnych przejmuje od dyspozytorów dowodzenie. Jak wyjaśnia Metro Warszawskiego, w tym czasie dyspozytorzy I i II linii mogą nadzorować funkcjonowanie metra na pozostałych odcinkach i stacjach.

Żółty telefon

W maju wprowadzono też zmiany w funkcjonowaniu żółtych telefonów alarmowych, które znajdują się na wszystkich stacjach metra. Zmieni się przeznaczenie przycisków służących do łączenia ze służbami w razie zagrożeń i nagłych wypadków. Żeby szybko połączyć się ze służbami, wystarczy jednak wybrać jeden ze skrótów literowych na trzech przyciskach. Litery kolejno odpowiadają następującym służbom: A - Straż Metra Warszawskiego B - Dyżurny Stacji C - Policja. ran

Pozostałe wiadomości