Możesz zagłosować z domu

Warszawa

fot. um.warszawa.pl

Osoby niepełnosprawne, które chciałyby wziąć udział w wyborach parlamentarnych nie wychodząc z domu, mają czas na zarejestrowanie się już tylko do 19 września. Na razie z takiej opcji skorzystało zaledwie 17 warszawiaków.

Wybory parlamentarne odbędą się 9 października. Tym razem dla osób niepełnosprawnych, które chcą wziąć udział w wyborach, ratusz przygotował szereg udogodnień.

Głosowanie w domu

- W tym roku ponad 20 procent lokali wyborczych będzie przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, mamy przygotowane również karty w alfabecie Braille'a. Do tych, którzy nie mogą lub nie chcą dotrzeć do lokalu wyborczego, może dojechać urzędnik i umożliwić głosowanie w domu – tłumaczy Agnieszka Kłąb, rzecznik prasowy ratusza. – Aby wybrać tę ostatnią opcję, konieczna jest jednak rejestracja w urzędzie do 19 września - dodaje i zachęca do kontaktu. - Na razie zgłosiło się do nas zaledwie 17 osób – mówi.

Ważne terminy

Na czym polega rejestracja? Chęć głosowania korespondencyjnego można zgłosić w urzędzie osobiście, telefonicznie lub mailowo. Trzeba też dostarczyć do urzędu zaświadczenie o niepełnosprawności.

Oto wszystkie istotne dla wyborców terminy:* do 19 września – zgłoszenie w sprawie głosowania korespondencyjnego,* do 26 września – zgłaszamy zamiar skorzystania w lokalu wyborczym z nakładki w alfabecie Braille'a,* do 26 września – zmiana lokalu wyborczego na dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych,* do 29 września – wniosek o głosowanie przez pełnomocnika,* do 4 października – dopisywanie do spisu wyborców (wyborcy mieszkający bez stałego zameldowania),* do 7 października (ostatni roboczy dzień przed wyborami) – uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania,* do 7 października (ostatni roboczy dzień przed wyborami) – osoby, które zameldują się na stałe nawet w ostatniej chwili, czyli w piątek przed wyborami, będą mogły głosować w Warszawie.

Wszystkie te sprawy zrealizujemy w swojej dzielnicy.

Druki i wzory wniosków dostępne są na stronie internetowej www.wybory.um.warszawa.pl oraz w urzędach dzielnic.

Szczegółowe informacje wyborcy z Warszawy uzyskają:

* pod numerem warszawskiej infolinii 800 707 047* na stronie www.wybory.um.warszawa.pl* w urzędach dzielnic.

Bezpłatny transport

Miasto st. Warszawa zapewnia – jak zwykle podczas wyborów – bezpłatny transport dla wyborców niepełnosprawnych i starszych, mających problemy z poruszaniem się. Zgłoszenia będą przyjmowane w tygodniu poprzedzającym wybory.

mjc/mz