Most Północny: przebudowują linię energetyczną

Warszawa

fot
Prace nad przygotowaniem fundamentów drugiego słupa, przy ul
fot
Elementy konstrukcji - fot
Prace na budowie - fot
Prace były możliwe dzięki wyłączeniom napięcia - fot
Sprzęt w akcji - fot
Dwa podnośniki - fot
"Montaż uprzednio scalonych elementów na gotowym fundamencie trwał mniej niż dwie godziny" - fot
Z opóźnieniem, ale udało się - fot
fot
"Wykonano pierwsze warstwy nawierzchni zjazdów z trasy do ul
fot
Prace nad przygotowaniem fundamentów drugiego słupa, przy ul
fot
Elementy konstrukcji - fot
Prace na budowie - fot
Prace były możliwe dzięki wyłączeniom napięcia - fot

Trzy potężne słupy pozwolą przesunąć linię wysokiego napięcia, która blokowała budowę trasy Mostu Północnego. Pierwszy już stoi, a kolejne mają być gotowe na początku przyszłego roku. Zobacz zdjęcia z montażu.

Pierwszy słup stanął kilka dni temu przy ulicy Obrazkowej na Białołęce. Cała operacja trwała niespełna dwie godziny. Słup składa się z trzech segmentów, które nakładane są jeden na drugi, a następnie stawiane na przygotowanym wcześniej fundamencie.

- Najważniejszy słup został zbudowany. Dwa znajdują się przy ulicy Modlińskiej. Zostaną przebudowane na początku przyszłego roku. To nie ma jednak wpływu na udostępnienie mostu Północnego - mówi Agata Choińska, rzeczniczka ZMID.

Linia blokowała trasę

Linia, która jest przebudowywana, sprawia jednak spore problemy budowniczym Trasy Mostu Północnego. Gdy okazało się, że przewody wiszą zbyt nisko i uniemożliwiają wylanie asfaltu na dojazdach, prace zostały wstrzymane. Jak informowaliśmy w październiku, właściciel linii, firma PSE Operator, dwukrotnie rezerwował termin na wyłącznie prądu i przebudowę. Pierwszy - w kwietniu 2011, drugi - w lipcu. Drogowcy ich jednak nie wykorzystali.

Dopiero teraz udało się przygotować fundamenty pod nowe słupy, które pozwolą usunąć kolizję. Na zdjęciach ze strony mostpolnocny.warszawa.pl można zobaczyć, jak stawiano pierwszy słup.

Tymczasem już 21 grudnia gotowy ma być sam Most Północny, który właśnie przeszedł próby obciążeniowe. Kierowcy pojadą nim, gdy tylko zakończą się odbiory techniczne.

ZOBACZ PRÓBY OBCIĄŻENIOWE MOSTU

roody/mz