"Most Północny jest bezpieczny"

Problem na moście Północnym
Problem na moście Północnym
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plProblem na moście Północnym

Most Północny jest bezpieczny i nie trzeba go zamykać - zapewniają drogowcy i oceniają, że problem z asfaltem to "nic nadzwyczajnego". Na dziś zapowiadają naprawę nawierzchni.

O problemach z asfaltem na trasie mostu Północnego informowaliśmy w czwartek. - Nawierzchnia odchodzi dużymi płatami, a pod nią wszystko jest płynne - relacjonował Lech Marcinczak, nasz reporter.

"To nic supernadzwyczajnego"

Drogowcy jednak uspokajają, że tego typu problemy się zdarzają.

- Na razie nie są znane przyczyny usterki, ale to nie jest nic supernadzwyczajnego - komentuje w piątek Małgorzata Gajewska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. Jak dodała, zbierze się komisja, która ustali przyczynę zaistniałej sytuacji.

Zapewnia, że most jest bezpieczny i nie musi zostać zamknięty. – Gdyby zagrażał bezpieczeństwu kierowców, nie zostałby dopuszczony do ruchu - mówi. - Taka awaria to promil w stosunku do całego przedsięwzięcia. Most się nie zawali - kwituje.

O komisji, która oceni skalę problemu, wspomniała również prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz na antenie TVN24. Jak tłumaczyła, po półtora roku takie rzeczy "zdarzają się". – Stąd instytucja gwarancji - tłumaczyła.

Zła izolacja przyczyną?

Tymczasem, jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, w listopadzie 2012 roku Zarząd Dróg Miejskich sporządził protokół, w którym zostały zaznaczone miejscowe wady obiektu.

- Zanim przejmiemy obiekt do eksploatacji, zwoływana jest komisja. To właśnie po niej sporządzony został protokół - tłumaczy Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM. Jak zapewnia rzeczniczka, to jest standardowa procedura.

Miejscowe wady zaznaczone przez ZDM to:

- uszkodzenia izolacji,

- uszkodzenia nawierzchni asfaltowych,

- uszkodzenia powłoki antykorozyjnej stali,

- uszkodzenia powłoki antykorozyjnej betonu.

Czy któraś z wad mogła mieć wpływ na sytuację zaistniałą na moście? Jak podaje rzeczniczka, w wyniku wadliwie ułożonej izolacji, która ma za małą przyczepność, może dochodzić do wybrzuszeń asfaltu takich, jakie zarejestrowała kamera tvnwarszawa.pl.

Dzisiaj naprawią tymczasowo

Gajewska zapewnia, że w piątek wczesnym popołudniem przeprowadzona zostanie naprawa tymczasowa. W związku z tym kierowcy napotkają utrudnienia w ruchu. Środkowy pas w stronę Bielan nad ul. Myśliborską będzie wyłączony z ruchu.

- Instytut Badawczy Dróg i Mostów wykona ekspertyzę, która przedstawi przyczyny powstałych ubytków i sposób ich naprawy. Dopiero później zostaną wykonane docelowe prace - dodaje.

Poważne problemy na moście
Poważne problemy na mościeLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

su/mz

Pozostałe wiadomości