Najnowsze

Most Kierbedzia: "Takich dziś się już nie buduje"

Najnowsze

prof. Barbara Rymsza z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów - fot. Dawid Krysztofiński/Tvnwarszawa.pl i Wikipedia
prof. Barbara Rymsza z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów - fot. Dawid Krysztofiński/Tvnwarszawa.pl i Wikipedia

Prawie 70 lat leżał pod kilkumetrową warstwą piasku i kamieni. Fragmenty Mostu Kierbedzia, najstarszej warszawskiej stałej przeprawy, trafiły w środę do Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.

W 1944 Niemcy wysadzili wszystkie mosty w Warszawie. Taki sam los spotkał Most Kierbedzia. Po prawie 70 latach od zniszczenia, wydobyto jego szczątki (wrzesień zeszłego roku). Od środy można je zobaczyć w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów.

- Most Kierbedzia został zbudowany w 1864 roku. Wydobyliśmy z Wisły strzępy tej konstrukcji. To był żelazny most kratownicowy. O takim gęstym zakratowaniu dźwigarów. Wyciagnęliśmy fragmenty tej kratownicy. Dziś już takich mostów się nie buduje – mówi prof. Barbara Rymsza z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.

Świadkowie przeżyć Warszawy

Technologia nitowanych mostów kratownicowych mogłaby być więc eksponatem w muzeum mostownictwa. Gdyby takie w Polsce istniało.

- To są elementy historii budownictwa i świadkowie przeżyć Warszawy. Tych kolejnych wojen i zdarzeń które świadczą o naszej historii. Dobrze by było gdyby, to przetrwało, a nie zostało przetopione i przerobione na przysłowiowe żyletki – mówi Rymsza.

Dno pełne skarbów

Czy Wisła kryje więcej podobnych skarbów? Naukowcy nie mają wątpliwości. Choć bardzo dużo elementów zostało usuniętych w czasie remontów istniejących dziś mostów, wciąż na dnie rzeki leżą świadkowie historii Warszawy.

- Zachowane jest w dużej mierze przęsło mostu Poniatowskiego i to chcielibyśmy w tym roku wydobyć. Prawdopodobnie uda nam się odszukać kolejny most spod Cytadeli - mówi Rymsza.

Fragmenty Kierbedzia to kolejny eksponat, który trafił na teren Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. W 2008 roku umieszczono tam fragmenty mostu pod Cytadelą z 1908 roku. W lipcu 2012 roku powstanie specjalna ekspozycja prezentująca oba mosty. Most Kierbedzia stał w miejscu, gdzie dziś działa most Śląsko - Dąbrowski.

prof. Leszek Rafalski - dyrektor Instytutu Badawczego Dróg i Mostów - fot. Dawid Krysztofiński/Tvnwarszawa.pl i Wikipedia
prof. Leszek Rafalski - dyrektor Instytutu Badawczego Dróg i Mostów - fot. Dawid Krysztofiński/Tvnwarszawa.pl i Wikipedia

Mapy dostarcza Targeo.pl

band//ec

Pozostałe wiadomości