Most Gdański, al. Jana Pawła II... Znamy plany tramwajarzy na ten rok

ZTM, targeoPlany tramwajarzy na 2016 rok

Na około 110 milionów złotych tramwajarze wyceniają najważniejsze inwestycje, jakie będą prowadzić w tym roku. Sprawdziliśmy, gdzie dokładnie zaplanowali prace i jakich zmian można się spodziewać.

Wśród kluczowych inwestycji Tramwajów Warszawskich zaplanowanych na 2016 r. znalazło się kilka odcinków ulic. Urzędnicy zapewniają, że te prace mają zacząć i skończyć w tym roku. Na razie jednak nie mówią, kiedy się odbędą i z jakimi dokładnie utrudnieniami będą się wiązać. - Szczegółowy harmonogram robót torowych na 2016 rok będziemy przedstawiać w terminie późniejszym - mówi Michał Powałka, rzecznik TW.

Gdzie zatem można spodziewać się robót?

Most Gdański, ulica i rondo Starzyńskiego

Tramwajarze na trzy oddzielne inwestycje podzielili prace na odcinku od ulicy Międzyparkowej do ronda Żaba. Wycenili je łącznie na ponad 37 milionów złotych.

I tak wyremontowane ma być m.in. torowisko pomiędzy rondami Żaba i Starzyńskiego. Te prace obejmą również sieć trakcyjną. Przebudowa czeka także torowisko na samym rondzie Starzyńskiego. Powstanie tam też skręt dla tramwajów jadących od ronda Żaba w ulicę Jagiellońską , w stronę ulicy Ratuszowej.

Zmiany zaplanowano na moście Gdańskim, a dokładnie na drewnianym torowisku. Zostanie przebudowane. - Konstrukcja torowiska wynikać będzie z przeprowadzonej ekspertyzy, która została zlecona Politechnice Warszawskiej – przypomina Powałka.

CZYTAJ WIĘCEJ O DREWNIANYM TOROWISKU NA MOŚCIE GDAŃSKIM Naprawa czeka również odcinki torowiska odchodzące od mostu - do ronda Starzyńskiego w jedną stronę i do ulicy Międzyparkowej w drugą.

Remonty i przebudowytargeo / graf. tvn24.pl

Tramwaj na Tarchomin II

W planach tramwajarzy na ten rok jest także kolejny etap linii tramwajowej na Tarchomin

Po oddanym do użytku rok temu pierwszym odcinku, teraz zapowiadają budowę linii w ul. Światowida od pętli "Tarchomin Kościelny" do pętli Nowodwory.

Powstaną cztery perony na skrzyżowaniach ul. Światowida z ul. Ordonówny i ul. Stefanika. Przebudowany zostanie system odwodnienia jezdni, powstanie nowa sygnalizacja świetlna, przebudowane i zabezpieczone muszą być również sieci wodociągowe i kanalizacyjne znajdujące się pod ziemią. Koszt inwestycji szacowany jest na 41 696 200 zł.

Planowana budowa torowiskatargeo / graf. tvn24.pl

Al. Jana Pawła II

Remont torowiska w al. Jana Pawła II miał odbyć się w 2015 roku, ale – jak pisaliśmy – został przełożony.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Teraz tramwajarze zapowiadają, że prace przeprowadzą w tym roku. Przebudowane zostanie torowisko i przystanki. Przeprogramowana ma być również sygnalizacja świetlna i wprowadzony priorytet dla tramwajów. Z zapowiedzi urzędników wynika, że dokończona zostanie wówczas także ścieżka rowerowa.

Te prace wyceniono na 10 mln zł.

Andersa i Solidarności

W przyszłym roku wyremontowane będzie torowisko na ulicy Andersa pomiędzy ulicą Stawki a placem Bankowym. Tutaj także zaplanowano naprawę sieci trakcyjnej. Prace obejmą też al. Solidarności na odcinku: ul. Jagiellońska – ul. Targowa. Tu zostanie przebudowane torowisko, sieć trakcyjna, powstaną także ścieżki rowerowe. Obie te inwestycje wyceniono na ok. 20 mln zł.

Remonty i przebudowytargeo / graf. tvn24.pl

TAK WYGLĄDAŁA INAUGURACJA LINII TRAMWAJOWEJ NA TARCHOMIN:

Hanna Gronkiewicz-Waltz przejechała się wydłużoną "dwójką"
Hanna Gronkiewicz-Waltz przejechała się wydłużoną "dwójką"TVN24

Andrzej Rejnson

Źródło zdjęcia głównego: ZTM, targeo

Pozostałe wiadomości