Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Most Gdański, al. Jana Pawła II... Znamy plany tramwajarzy na ten rok

TVN Warszawa

ZTM, targeoPlany tramwajarzy na 2016 rok

Na około 110 milionów złotych tramwajarze wyceniają najważniejsze inwestycje, jakie będą prowadzić w tym roku. Sprawdziliśmy, gdzie dokładnie zaplanowali prace i jakich zmian można się spodziewać.

Wśród kluczowych inwestycji Tramwajów Warszawskich zaplanowanych na 2016 r. znalazło się kilka odcinków ulic. Urzędnicy zapewniają, że te prace mają zacząć i skończyć w tym roku. Na razie jednak nie mówią, kiedy się odbędą i z jakimi dokładnie utrudnieniami będą się wiązać. - Szczegółowy harmonogram robót torowych na 2016 rok będziemy przedstawiać w terminie późniejszym - mówi Michał Powałka, rzecznik TW.

Gdzie zatem można spodziewać się robót?

Most Gdański, ulica i rondo Starzyńskiego

Tramwajarze na trzy oddzielne inwestycje podzielili prace na odcinku od ulicy Międzyparkowej do ronda Żaba. Wycenili je łącznie na ponad 37 milionów złotych.

I tak wyremontowane ma być m.in. torowisko pomiędzy rondami Żaba i Starzyńskiego. Te prace obejmą również sieć trakcyjną. Przebudowa czeka także torowisko na samym rondzie Starzyńskiego. Powstanie tam też skręt dla tramwajów jadących od ronda Żaba w ulicę Jagiellońską , w stronę ulicy Ratuszowej.

Zmiany zaplanowano na moście Gdańskim, a dokładnie na drewnianym torowisku. Zostanie przebudowane. - Konstrukcja torowiska wynikać będzie z przeprowadzonej ekspertyzy, która została zlecona Politechnice Warszawskiej – przypomina Powałka.

CZYTAJ WIĘCEJ O DREWNIANYM TOROWISKU NA MOŚCIE GDAŃSKIM Naprawa czeka również odcinki torowiska odchodzące od mostu - do ronda Starzyńskiego w jedną stronę i do ulicy Międzyparkowej w drugą.

Remonty i przebudowy
targeo / graf. tvn24.pl

Tramwaj na Tarchomin II

W planach tramwajarzy na ten rok jest także kolejny etap linii tramwajowej na Tarchomin

Po oddanym do użytku rok temu pierwszym odcinku, teraz zapowiadają budowę linii w ul. Światowida od pętli "Tarchomin Kościelny" do pętli Nowodwory.

Powstaną cztery perony na skrzyżowaniach ul. Światowida z ul. Ordonówny i ul. Stefanika. Przebudowany zostanie system odwodnienia jezdni, powstanie nowa sygnalizacja świetlna, przebudowane i zabezpieczone muszą być również sieci wodociągowe i kanalizacyjne znajdujące się pod ziemią. Koszt inwestycji szacowany jest na 41 696 200 zł.

Planowana budowa torowiska
targeo / graf. tvn24.pl

Al. Jana Pawła II

Remont torowiska w al. Jana Pawła II miał odbyć się w 2015 roku, ale – jak pisaliśmy – został przełożony.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Teraz tramwajarze zapowiadają, że prace przeprowadzą w tym roku. Przebudowane zostanie torowisko i przystanki. Przeprogramowana ma być również sygnalizacja świetlna i wprowadzony priorytet dla tramwajów. Z zapowiedzi urzędników wynika, że dokończona zostanie wówczas także ścieżka rowerowa.

Te prace wyceniono na 10 mln zł.

Andersa i Solidarności

W przyszłym roku wyremontowane będzie torowisko na ulicy Andersa pomiędzy ulicą Stawki a placem Bankowym. Tutaj także zaplanowano naprawę sieci trakcyjnej. Prace obejmą też al. Solidarności na odcinku: ul. Jagiellońska – ul. Targowa. Tu zostanie przebudowane torowisko, sieć trakcyjna, powstaną także ścieżki rowerowe. Obie te inwestycje wyceniono na ok. 20 mln zł.

Remonty i przebudowy
targeo / graf. tvn24.pl

TAK WYGLĄDAŁA INAUGURACJA LINII TRAMWAJOWEJ NA TARCHOMIN:

Hanna Gronkiewicz-Waltz przejechała się wydłużoną "dwójką"
TVN24

Andrzej Rejnson