Policja: skierował wiązkę lasera w samolot, usłyszał zarzut

Autor:
kk
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tak wygląda wiązka lasera oślepiająca pilota samolotu
Tak wygląda wiązka lasera oślepiająca pilota samolotu
Poland On Air (www.polandonair.com)
Poland On Air (www.polandonair.com)Tak wygląda wiązka lasera oślepiająca pilota samolotu (wideo archiwalne)

Policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kierowanie wiązki lasera w stronę małego samolotu szkoleniowego. 30-latek wpadł w ręce funkcjonariuszy kilkanaście minut po tym, jak otrzymali oni zgłoszenie od pilota. W chwili interwencji był nietrzeźwy.

Zgłoszenie o skierowaniu wiązki lasera w kierunku dwumiejscowego samolotu odebrał w ostatnich dniach dyżurny komendy w Starych Babicach. Dotyczyło ono maszyny odbywającej lot szkoleniowy w rejonie miejscowości Mościska. Pilot przekazał funkcjonariuszom, że to najpewniej na terenie tej miejscowości znajdował się właściciel lasera. - Na miejsce udali się policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego, którzy zatrzymali 30-letniego mężczyznę i zabezpieczyli laser. W chwili zatrzymania był nietrzeźwy. Miał ponad pół promila alkoholu w organizmie – relacjonuje Ewelina Gromek-Oćwieja z Komendy Powiatowej Policji dla powiatu warszawskiego zachodniego.

Jak dodaje, mężczyzna usłyszał już zarzut. Odpowie on za nieumyślne sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu powietrznym. Kodeks karny przewiduje w takich przypadkach karę do trzech lat więzienia.

Czynności w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa dla Warszawy-Woli.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

30-latek odpowie za oślepienie laserem załogi samolotu (zdj. ilustracyjne)Poland On Air

Oślepianie laserem może skończyć się tragicznie

Na tvnwarszawa.pl opisywaliśmy wcześniej historię lekarza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który został oślepiony w trakcie pracy wiązką lasera. Mężczyzna miał uszkodzoną siatkówkę, problemy ze wzrokiem i musiał chodzić w ciemnych okularach.

Takie sytuacje są niezwykle niebezpieczne, nie tylko ze względu na ryzyko uszczerbku na zdrowiu. Eksperci porównują oślepienie wiązką lasera do nagłego rozbłysku ostrego światła w całkowitej ciemności. Gdy takie światło dotrze do oczu pilota, może dojść nawet do katastrofy.

Autor:kk

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Poland On Air

Pozostałe wiadomości