Montują torowisko w tunelu łączącym linie metra


W tunelu łączącym I i II linię metra zaczął się montaż torowiska. Ponad 1000 sztuk podkładów posłuży do wyprofilowania toru technicznego, którym pociągi dojadą ze stacji techniczno-postojowej na II linię.

"Powstawanie układu torowego można podzielić na dwie fazy. Pierwsza faza robót obejmuje wykonanie podbudowy dla płyty torowej oraz bankietów bocznych. Kolejną fazą – właśnie realizowaną – jest przygotowanie konstrukcji do ułożenia torowiska" – informuje wykonawca prac – spółka AGP.

Przygotowanie to m.in. czyszczenie powierzchni bankietu dolnego, która następnie zostanie przykryta matą wibroizolacyjną. Na niej ułożona zostanie zbrojona płyta torowa, a na niej - podkłady blokowe.

Profilowanie zakrętu

"W tym momencie wewnątrz tunelu mogą pojawić się już szyny przytwierdzane śrubami do podkładów i rozpoczyna się skomplikowany proces ich regulacji" - wyjaśniają budowniczowie.

Odbywa się to pod kontrolą geodezyjną, a polega na wyprofilowaniu toru w taki sposób, by uzyskać odpowiednią krzywiznę oraz kąt nachylenia szyn. Za sam rozstaw toru odpowiadają tzw. bramki regulacyjne. Po ustawieniu szyn elementy zbrojenia są unoszone tak, żeby zapewnić im odpowiednią warstwę otulenia podczas zalewania betonem. Później można rozpocząć betonowanie płyty torowej wraz z podkładami.

TAK WYGLĄDAŁ PIERWSZY PRZEJAZD II LINIĄ METRA:

Pierwszy przejazd tunelem II linii metra
Pierwszy przejazd tunelem II linii metraDawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

ran/roody

Źródło zdjęcia głównego: budowametra.pl

Pozostałe wiadomości