Monitoring na mostach? "Nie ma takiej potrzeby"

Warszawa

TVN24Janusz Skulich mówi o ochronie mostu

Czy most Łazienkowski powinien być lepiej chroniony? - Most nie jest obiektem krytycznym, czyli takim, którego nie dałoby się zastąpić. Most Łazienkowski miał taką ochronę jak prawdopodobnie większość mostów na świecie - tłumaczył na antenie TVN24, Janusz Skulich, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

"Most nie ma monitoringu, właściwej ochrony i żadnej strategii w wypadku takich zdarzeń jak pożar" - zaalarmowała w środę jedna z gazet.

Na zarzuty te odpowiedział na antenie TVN24 szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. - Most Łazienkowski miał taką ochronę jak większość mostów na świecie. Nie jest on elementem krytycznym, dlatego nie mamy planu awaryjnego w wypadku jego pożaru. To nie jest konieczne - wyjaśniał Skulich i dodał: - Pożar mostu to niezwykle rzadkie przypadki.

Skulich tłumaczył, że jako krytyczne określa się te elementy, których nie da się zastąpić. - W przypadku mostu nic takiego nie miało miejsca. Systemy teletechniczne, które zostały zniszczone w czasie pożaru, podniesiono w ustalonym przez procedury czasie - wyjaśnia. Szef Biura Bezpieczeństwa wylicza, że pierwszy taki problem został zlikwidowany w ciągu godziny, ostatni - w przeciągu 12 godzin.

Przypomnijmy, że pożar mostu spowodował problemy z sieciami teletechnicznymi m.in. w Ministerstwie Obrony Narodowej i policji.

Strażacy gasili most przez blisko 12 godzin:

Tak strażacy walczyli z pożarem mostu Łazienkowskiego
Straż Pożarna

jk/ec