Mokotów wybuduje ratusz? Jest przetarg na aktualizację projektu

Warszawa

Mateusz Szmeletr, tvnwarszawa.plMokotów walczy o ratusz

Przyśpieszyły prace nad budową mokotowskiego ratusza. Miejskie Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji zdecydowało właśnie, że ogłosi przetarg na aktualizację starego projektu.

"Dobra wiadomość! - czytamy na oficjalnej stronie mokotowskiego urzędu. Miejskie Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji ogłosiło konkurs na aktualizację dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budowy siedziby ratusza Mokotowa przy ul. Puławskiej/Merliniego".

Aktualizacja projektu

Od piętnastu lat Mokotów nie może zbudować ratusza. Urzędnicy pracują w trzech budynkach oraz w kilku innych punktach, w różnych częściach Mokotowa. Mieszkańcy ze swoimi sprawami przemieszczają się po całej dzielnicy, a sami urzędnicy też muszą krążyć, gdy jakaś sprawa wymaga zaangażowania kilku biur.

O budowę budynku zapytaliśmy dzielnicę i spółkę w połowie kwietnia. Wtedy MPRI nie podjęło decyzji czy zdecyduje się na aktualizację projektu z początków dekady czy stworzy nowy.

- Stary projekt jest już nieco nieaktualny. Takich budynków już nie budujemy. Jeszcze nie zdecydowaliśmy co zrobimy - tłumaczył Jarosław Bałdowski, prezes MPRI i nie chciał podawać jakichkolwiek terminów. – To duża inwestycja. Musimy zgromadzić odpowiednią dokumentację, to musi potrwać - podsumowywał.

Dwa dni po rozmowie z tvnwarszawa.pl spółka podjęła jednak decyzję. Ogłoszono przetarg na kompleksową aktualizację poprawionego już projektu z początków 2000 roku.

Kto się tym zajmie, dowiemy się na początku czerwca.

Zmieniały się koncepcje

Na początku poprzedniej dekady powstał projekt ratusza, ale ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński unieważnił przetarg. Uznał, że dzielnice nie potrzebują wystawnych siedzib - wystarczać miały skromne Wydziały Obsługi Mieszkańców.

Za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz także nie udało się zrealizować tamtego projektu. Temat powrócił w ubiegłym roku - inwestycja miała być zrealizowana w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego. Ostatecznie z tego pomysłu zrezygnowano.

TAK WYGLĄDA MOKOTOWSKI RATUSZ:

Mokotów walczy o ratusz
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

kz/gp