Mokotów od kilkunastu lat nie potrafi zbudować ratusza

TVN Warszawa

Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plMokotów walczy o ratusz

Petenci mokotowskiego urzędu załatwiają sprawy w kilku różnych budynkach. Ponad 200-tysięczna dzielnica od kilkunastu lat nie potrafi bowiem zbudować sobie ratusza, choć ma działkę i projekt. Co stoi na przeszkodzie?

Na Mokotowie mieszka ponad 200 tysięcy osób - to najliczniejsza dzielnica Warszawy. Ale jako jedna z niewielu wciąż nie ma własnego ratusza z prawdziwego zdarzenia. Urzędnicy pracują w trzech budynkach - przy Wiktorskiej, Rakowieckiej i Wiśniowej - oraz w kilku innych punktach, w różnych częściach Mokotowa (np. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami jest przy ul. Irysowej, Ośrodek Pomocy Społecznej - przy Falęckiej). Mieszkańcy ze swoimi sprawami przemieszczają się więc po całej dzielnicy, a sami urzędnicy też muszą krążyć, gdy jakaś sprawa wymaga zaangażowania kilku biur.

I tak od kilkunastu lat.

Przedwojenne kamienice

- Już w latach 90. było ciężko - mówi Lech Królikowski, burmistrz Mokotowa w latach 1990-92. – Mieliśmy pod sobą trzy dzisiejsze dzielnice – Mokotów, Ursynów i Wilanów. Pamiętam, jak mieszkaniec zmarł na schodach, podczas drogi na sesję rady. Wtedy zaczęliśmy walczyć o nowy budynek. Bezskutecznie - dodaje.

Same budynki też nigdy nie były projektowane pod dzisiejszą funkcję. - Przy Rakowieckiej było kiedyś więzienie. Dzisiejszy dziedziniec to nic innego jak stary spacerniak dla skazanych! - przypomina Lech Królikowski.

O nowy ratusz w interpelacji dopytują też obecni radni dzielnicy. - Przypominamy o konieczności budowy urzędu, bo sytuacja jest uciążliwa. Większość budynków jest nieprzystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. To nie wpływa korzystnie na wizerunek dzielnicy - zauważa Jacek Ozdoba z PiS. - A komentarze burmistrza są zawsze wymijające, bo prawda leży w zaniedbaniach - kwituje radny.

Tak miał wyglądać ratusz na Mokotowie
materiały prasowe

Jest ziemia, zmieniają się koncepcje

Na początku poprzedniej dekady powstał nawet projekt ratusza, ale prezydent Lech Kaczyński, który unieważnił przetarg. Uznał, że dzielnice nie potrzebują wystawnych siedzib - wystarczać miały skromne Wydziały Obsługi Mieszkańców.

Za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz także nie udało się zrealizować tamtego projektu. Temat powrócił w ubiegłym roku - inwestycja miała być zrealizowana w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego. Ale ostatecznie z tego pomysłu zrezygnowano.

- W 2015 roku władze miasta zdecydowały, że wykonawcą będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji, spółka wybudowała już ratusz w Wilanowie. Trwa proces przygotowywania projektu - informuje Monika Chrobak-Budzińska, rzecznik dzielnicy.

Ratusz ma powstać w rejonie ul. Puławskiej i Merliniego, przed kompleksem rekreacyjnym Warszawianka. Działka jest zarezerwowana od lat.

"Nie chcemy mówić o terminach"

Gdy pytamy Miejskie Przedsiębiorstwa Realizacji Inwestycji o terminy nie otrzymujemy konkretnej odpowiedzi. Wciąż nie wiadomo, czy spółka zamierza zaktualizować projekt z 2000 roku, czy zamówić nowy od zera.

- Stary projekt jest już nieco nieaktualny. Takich budynków już nie budujemy. Jeszcze nie zdecydowaliśmy co zrobimy - tłumaczy Jarosław Bałdowski, prezes MPRI. – To duża inwestycja. Musimy zgromadzić odpowiednią dokumentację, to musi potrwać. Mogę jednak obiecać, że postaramy się to zrobić szybko, tanio i skutecznie - podsumowuje.

kz/b