Przygotuj się na:

UROCZYSTOŚCI, PRZEMARSZE - ZMIANY W KOMUNIKACJI

Ze względu na planowane w piątek zgromadzenia publiczne, a także uroczystości związane z 82. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę mogą wystąpić utrudnienia w ruchu. Niektóre linie autobusowe zostaną skierowane na objazdy. Jak informuje ZTM, utrudnienia wystąpią również w niedzielę.

Najnowsze

Mokotów dziękuje za "opiekę" nad zabytkiem

Najnowsze

tvnwarszawa.plNiemy protest przy Dolnej

Na rogu Dolnej i Puławskiej odbył się milczący protest. Nikt w nim nie uczestniczył. Pojawiły się za to tablice przypominające, że kiedyś było tu źródło wody z płaskorzeźbami. Od kilkunastu lat nie może doczekać się remontu.

Sprawa wodotrysku przy ulic Dolnej powraca co kilka lat. Zwykle wtedy, gdy ktoś przypomni sobie, że kiedyś istniał, zada pytanie, co się z nim stało i zacznie szukać odpowiedzi w urzędach.

Pod opieką konserwatora...

Wodotrysk powstał w latach 20. poprzedniego stulecia. Ozdobiły go dwie rzeźby - syrenka i tryton. Bez mała sto lat później po rzeźbach nie ma śladu, a ze źródełka został tylko zniszczony mur oporowy. Dwie figury jednak nie zaginęły - od przeszło dekady leżą w magazynie mokotowskiego ratusza, gdzie w porozumieniu z konserwatorem zabytków czekają na rewitalizację źródełka.

I właśnie do tej sytuacji "pije" autor tablic, które zawisły przy dolnej. Na jednej zwraca uwagę, że zabytek z 1924 roku jest pod opieką konserwatora zabytków. Na drugiej pisze, że sytuacja trwa od 14 lat i dziękuje za taką opiekę urzędnikom.

"Charakter pisma" wskazywłby na Janusza Sujeckiego, znanego obrońcę warszawskich zabytków. Czy to on wymyślił taką formę protestu?

- Tym razem to nie my. Fajnie, że ktoś idzie w nasze ślady, że nasze akcje mają naśladowców. Może mieszkańcy się zdenerwowali. Byle tylko były efekty - odpowiada Sujecki. - Oczywiście jesteśmy przerażeni, że remonty tak się ślimaczą, tego typu małych zabytkowych rzeczy - dodaje.

... ale w gestii drogowców

Pomysłów na przywrócenie świetności wodotryskowi było już kilka. Kilka razy remont zapowiadały władze dzielnicy, chciał ją też ratować deweloper planujący w pobliżu budowę mieszkań. Wtedy konserwator zainteresował się losem zabytku i skrytykował pomysł przeniesienia go w inne miejsce. Rzeźby pozostały więc w magazynie.

Na to, by wróciły na swoje miejsce, szanse są niewielkie. Drogowcy od lat zastanawiają się, jak przebudować skrzyżowanie Dolnej z Puławską. Jeden z projektów zakłada budowę tunelu pod główną arterią Mokotowa. Ostateczne decyzje wciąż jednak nie zapadły, a mglista wizja zmian organizacji ruchu jest dla urzędników doskonałym pretekstem, by nie zajmować się zabytkowym wodotryskiem.

roody/ran/b

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl