Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Mokotów doczeka się ratusza? "Zakończenie w 2020 roku"

Warszawa

Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plW tej okolicy zostanie usytuowany ratusz

Najwięcej mieszkańców i ich spraw, i... brak ratusza z prawdziwego zdarzenia. Przygotowania do jego budowy trwają od kilkunastu lat. Właśnie pojawił się kolejny termin.

Zielona łąka przed Warszawianką ma zmienić się w plac budowy. Do końca pierwszego kwartału 2020 roku ma tam stanąć gmach mokotowskiego ratusza.

Pracują w kilku budynkach

O budowę od lat zabiegali mieszkańcy i władze dzielnicy, bo - jak mówili – obecna sytuacja jest dla wszystkich uciążliwa. Urzędnicy pracują w trzech budynkach - przy Wiktorskiej, Rakowieckiej i Wiśniowej - oraz w kilku innych punktach, w różnych częściach Mokotowa (np. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami jest przy ul. Irysowej, Ośrodek Pomocy Społecznej - przy Falęckiej).

Mieszkańcy ze swoimi sprawami przemieszczają się więc po całej dzielnicy. Urzędnicy też muszą krążyć, gdy jakaś sprawa wymaga zaangażowania kilku biur.

W 2015 roku władze miasta zdecydowały, że wykonawcą ratusza będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji, które wybudowało już ratusz w Wilanowie. W kwietniu ogłoszono przetarg na aktualizację starego, stworzonego w 2000 roku projektu.

Budowa jeszcze w tym roku

- Inwestycja jest na etapie wykonywania zamiennej dokumentacji projektowej. Przyjmujemy, że - wraz z uzyskaniem pozwolenia - zostanie zrealizowana do końca II kwartału tego roku – informuje Edyta Adamczyk, kierownik działu marketingi i sprzedaży MPRI. Dodaje, że wtedy spółka wybierze generalnego wykonawcę i rozpocznie budowę.

Jaki będzie wyglądał biurowiec? Wiadomo, że ma liczyć 42 000 mkw powierzchni – kondygnacje nadziemne zajmą 25 000 mkw, podziemne - 17 000 mkw. – Przewidziano dwie kondygnację podziemne pod miejsca postojowe – zdradza przedstawicielka spółki.

Pierwsza łopata – jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planami - będzie wbita w czwartym kwartale tego roku.

Sprawa ciągnie się już 17 lat

- Już w latach 90. było ciężko – wspominał w kwietniowej rozmowie z nami Lech Królikowski, burmistrz Mokotowa w latach 1990-92. – Mieliśmy pod sobą trzy dzisiejsze dzielnice – Mokotów, Ursynów i Wilanów. Pamiętam, jak mieszkaniec zmarł na schodach, podczas drogi na sesję rady. Wtedy zaczęliśmy walczyć o nowy budynek. Bezskutecznie - dodaje.

Budynki zajmowane przez urząd też nigdy nie były projektowane pod tę funkcję. - Przy Rakowieckiej było kiedyś więzienie. Dzisiejszy dziedziniec to nic innego jak stary spacerniak dla skazanych! - przypominał Królikowski.

Na początku poprzedniej dekady powstał nawet projekt ratusza, ale prezydent Lech Kaczyński unieważnił przetarg, bo uznał, że dzielnice nie potrzebują wystawnych siedzib. Za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz także nie udało się zrealizować tamtego projektu. Temat powrócił w ubiegłym roku - inwestycja miała być zrealizowana w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego. Ale ostatecznie z tego pomysłu zrezygnowano.

W tym miejscu stanie ratusz | Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
W tym miejscu stanie ratusz | Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
W tym miejscu stanie ratusz | Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
W tym miejscu stanie ratusz | Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
W tym miejscu stanie ratusz | Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
W tym miejscu stanie ratusz | Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

kz/b