Mogą wracać na Targową. Decyzja nadzoru uchylona

Warszawa

Marcin Gula/ tvnwarszawa.plPęknięcia na budynkach

Mieszkańcy pękającej kamienicy przy ulicy Targowej 70 mogą wrócić do swoich mieszkań. Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego nakazał swojemu powiatowemu odpowiednikowi jeszcze raz zbadać stan budynku.

Mieszkańcy dwóch lokali przy ul. Targowej 70 musieli się wyprowadzić ze swoich mieszkań w połowie lutego. Taką decyzję podjął Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia.

Nowe pęknięcia?

Minęly dwa tygodnie i decyzja PINB została uchylona.

- Decyzja nakazująca Wspólnocie Mieszkaniowej Nieruchomości "Targowa 70" opróżnienie lokalu nr 6 i 59 w budynku mieszkalnym wielorodzinnym usytuowanym na nieruchomości przy ul. Targowej 70, została uchylona w całości i przekazana do ponownego rozpatrzenia organowi stopnia powiatowego przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego - informuje Andrzej Kłosowski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

I dodaje, że teraz PINB ponownie sprawdzi, czy budynek grozi zawaleniem. - Sprawę ponownie rozpatrzymy. Sprawdzimy ekspertyzy i zbadamy, czy pojawiają się nowe uszkodzenia i pękniecia. Potrwa to przynajmniej tydzień - wyjaśnia Kłosowski.

Czekają w hotelu

W informacji wysłanej do redakcji PINB zapewnia, że teraz mieszkańcy mogą wrócić do swoich mieszkań. Na razie jednak przebywają w pokojach hotelowych, które opłaca firma budująca centralny odcinek II linii metra. - Mamy wynajęte pokoje do jutra, do godz. 12 - zaznacza Andrzej Szmigiera, mieszkaniec, który musiał wyprowadzić się z budynku przy Targowej 70.

Pismo o uchyleniu decyzji powiatowego nadzoru budowlanego właśnie dostał. - Ale czekamy na konkretne informacje od metra co dalej. Chcemy wiedzieć kiedy i jak będzie organizowany powrót na Targową - dodaje Szmigiera.

Co na to budowniczowie metra? - Na pewno nie będziemy mieszkańców wyrzucać z hotelu. To jest kwestia porozumienia się lokatorów z AGP - zapewnia Mateusz Witczyński, rzecznik spółki budującej centralny odcinek podziemnej kolejki.

Musieli się wyprowadzić

Mieszkańcy ul. Targowej twierdzą, że w związku z budową metra, stan kamienic przy ul. Targowej pogorszył się. Po kontroli wykonanej 31 stycznia powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego nakazał wspólnocie mieszkaniowej Targowa 70 opróżnienie dwóch lokali ze względu na występujące zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Na początku lutego mieszkańcy ul. Targowej na Pradze Północ protestowali przeciw budowie II linii metra na pl. Wileńskim. Według nich konsorcjum budujące podziemną kolej niedostatecznie zabezpieczyło budynki sąsiadujące z budową. Mieszkańcy podkreślali, że szczeliny w mieszkaniach przy ul. Targowej podczas ostatnich kilku miesięcy znacznie się powiększyły. AGP Metro Polska informuje, że na trasie budowy drugiej linii metra na Pradze znajduje się 180 budynków, które były monitorowane jeszcze przed rozpoczęciem budowy i będą monitorowane w jej trakcie, a także rok po zakończeniu budowy. Według AGP Metro Polska najtrudniejszy odcinek ze względu na stan budynków znajduje się między ul. Targową a ul. Zamoyskiego.

TAK WYGLĄDAŁ PROTEST MIESZKAŃCÓW TARGOWEJ:

Protest mieszkańców Targowej
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

ran/roody