Modlitwy przed teatrem. Nie wpuszczali na czytanie dialogów z "Golgota Picnic"

Najnowsze

TVN24Protesty przeciw sztuce

Blisko 200 osób protestowało przed Teatrem Nowym w Warszawie, gdzie miał odbyć się koncert połączony z czytaniem tekstu kontrowersyjnego spektaklu "Golgota Picnic".

- Atmosfera przy ulicy Madalińskiego jest bardzo nerwowa – relacjonował reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz.

Przed wejściem do teatru zebrała się grupa blisko 200 osób, z przewagą seniorów. W rękach trzymali różańce i krzyże. Śpiewali też religijne pieśni. Modlili się.

Osoby, które chciały obejrzeć koncert, początkowo nie były wpuszczane przez protestujących. – Na miejscu pojawiła się policja, ale doszło do przepychanek – opisywał reporter.

Przed godziną 21 części widzów wpuszczono do teatru bocznymi wejściami. Protestujący poszli ich śladem i ustawili się pod oknami teatru skąd próbowali zagłuszyć spektakl. Według reportera ostatecznie koncert się odbył.

Policja nikogo nie zatrzymała. Przed godziną 22 protestujący się rozeszli.

Awantura przed teatremArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Kontrowersje wokół "Golgota Picnic"

Spektakl argentyńskiego reżysera Rodrigo Garcii miał być pokazany 27 i 28 czerwca w ramach odbywającego się w stolicy Wielkopolski Malta Festival Poznań. Przeciwko jego wystawieniu zaprotestowały m.in. środowiska katolickie. W ubiegły piątek organizatorzy podjęli decyzję o odwołaniu spektaklu. Dyrektor Malta Festival Michał Merczyński wyjaśnił wówczas, że decyzja została podjęta „z powodu bardzo dużego zagrożenia zamieszkami, których skala i forma mogą być niebezpieczne dla widzów, aktorów, postronnych osób, a także mogą prowadzić do dewastacji obiektów użyteczności publicznej miasta Poznania”. Według zapowiedzi protesty mogły zgromadzić nawet 30 tys. osób.

Sztuka "Golgota Picnic" pokazywana była m.in. w Brazylii, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech. We Francji spektakl spotkał się z protestem środowisk chrześcijańskich. W Polsce krytycznie wypowiadali się o nim m.in. posłowie PiS i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Awantura przed teatremArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
Awantura przed teatremArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Spektakl pokażą w całej Polsce?

O włączenie się do oddolnej inicjatywy zorganizowania w całym kraju "Pikniku Golgota" - akcji polegającej na pokazach filmowych odwołanego spektaklu Rodriga Garcii, czytaniu tekstu, spotkaniach i dyskusjach - zaapelował Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W akcję zamierzają się włączyć teatry w całej Polsce. W Poznaniu w piątek na Placu Wolności zapowiedziano grupowe czytanie sztuki, projekcje i odczyty zaplanowano też m.in. w Lublinie, Krakowie, Białymstoku, Bydgoszczy, Wałbrzychu i Wrocławiu.

W Warszawie Teatr Studio przygotowuje czytanie scenariusza "Golgota Picnic" na placu Defilad. TR Warszawa planuje pokaz rejestracji filmowej przedstawienia - w piątek w siedzibie przy Marszałkowskiej 8.

bf//ec/PAP