Modlin z lotu ptaka

Warszawa

fot
fot
fot
fot. lotnisko Modlin
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot. lotnisko Modlin
fot
fot

Droga startowa jest już prawie skończona. Jeszcze w tym roku ma być wykonana elewacja terminalu, gdzie trwają prace wykończeniowe. – Będziemy gotowi za kilka miesięcy – zapewniają władze lotniska w Modlinie.

- Wykonawca prac ocenia, że kontrakt dotyczący części lotniskowej jest wykonany w prawie 80%. Najprawdopodobniej niedługo droga startowa zostanie uruchomiona dla ruchu General Aviation, natomiast w przyszłym roku rozpocznie się proces certyfikacji na potrzeby lotniska komunikacyjnego – informują przedstawiciele lotniska.

"Na Euro zdążymy"

Pełną parą idą także prace wykończeniowe w terminalu. - Zakończono montaż konstrukcji podziemnej i naziemnej, dachowej, daszków zewnętrznych oraz schodów wewnętrznych. Jeszcze w tym roku ułożona zostanie elewacja zewnętrzna. Trwają prace wykończeniowe we wnętrzach oraz wyposażanie budynku – informuje Edyta Mikołajczyk, doradca zarządu lotniska. Równocześnie na lotnisku trwa budowa dróg dojazdowych i parkingów.

- Cała inwestycja zostanie zakończona w drugim kwartale przyszłego roku. Lotnisko będzie gotowe do przyjęcia pierwszych pasażerów w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Będziemy wtedy pełnić rolę lotniska uzupełniającego dla Lotniska Chopina. Regularny ruch lotniczy, czyli stałe pasażerskie połączenia lotnicze rozpoczną się jesienią przyszłego roku – zapewnia Mikołajczyk.

Efekt prac widać na filmie, który właśnie się pojawił w serwisie YouTube.

24 tys. operacji

Piotr Okienczyc, prezes Portu Lotniczego w Modlinie zapowiedział przed kilkoma miesiącami, że przepustowość lotniska ma wynieść do 2 mln pasażerów, i ok. 24 tysięcy operacji lotniczych rocznie.

Władze lotniska nie chcą wciąż mówić, jakie linie zawitają do Modlina. W połowie października informowaliśmy o negocjacjach firmy Ryanair w sprawie podpisanie umowy z władzami portu. Przedstawiciele przewoźnika, mają nadzieję, że otworzą swoją bazę pod Warszawą w czerwcu 2012 r. – Negocjacje cały czas trwają. Niestety nie mogę powiedzieć nic więcej, no może poza tym, że jest więcej firm, które są zainteresowane współpracą z nami – dodaje Mikołajczyk.

Kolej rok później

Do portu w Modlinie na razie nie będzie bezpośredniego dojazdu koleją ze stolicy, chociaż taką opcję urząd marszałkowski wcześniej przewidywał na Euro 2012. Na początku warszawiacy będą musieli dojeżdżać do stacji Modlin, a później autobusami - ok. 4 km.

- Finansowanie bocznicy kolejowej jest zabezpieczone, trwa doprecyzowywanie projektowe. Pojawiły się problemy natury środowiskowej i odnośnie samego kształtu na porcie lotniczym: czy to ma być stacja podziemna czy naziemna – tłumaczy Adam Struzik, marszałek województwa. - Musimy skonstruować to tak, żeby była szansa wyjazdu w kierunku Płocka. Myślę, że niedługo zostanie ogłoszony przetarg - dodaje.

Władze Mazowsza oceniają, że bocznica kolejowa zostanie uruchomiona wiosną 2013 r.

par//ec