Modlin ma czas na naprawy do końca marca

Warszawa

TVN24Trwa naprawa betonowej części pasa startowego

Lotnisko w podwarszawskim Modlinie ma czas do końca marca na naprawę dwóch betonowych fragmentów drogi startowej - poinformował PAP wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Jaromir Grabowski. Dodał, że w piątek wydał wytyczne dotyczące naprawy pasa startowego.

W dokumencie jest szereg wytycznych, które wykonawca musi uwzględnić podczas remontu. Ten ruszył zanim jeszcze inspektor wydał zalecenia. Informowaliśmy o tym na tvnwarszawa.pl w piątek rano.

Inspektor Jaromir Grabowski wyjaśnił, że władze lotniska mają czas na naprawę betonowych części drogi startowej do końca marca. Zaznaczył jednak, że port może to zrobić wcześniej.

- Wytyczne WINB są zgodne z przyjętą wcześniej technologią naprawy progów drogi startowej lotniska. Prace naprawcze są w toku - twierdzi Edyta Mikołajczyk, doradczyni zarządu lotniska w Modlinie.

- W piątek przy naprawie drogi startowej pracowało ok. 170 osób, wykorzystywano specjalistyczne maszyny – powiedziała Mikołajczyk. Zaznaczyła, że lotnisku zależy, na jak najszybszej naprawie wadliwych fragmentów. Niewykluczone jest, że władze portu będą chciały oddać jeden naprawiony fragment zamkniętej drogi startowej już na początku stycznia, tak aby samoloty pasażerskie mogły korzystać z lotniska, a prace na drugiej części będzie można prowadzić przy działającym porcie lotniczym.

Była zła mieszanka?

Na dwa dni przed wigilią inspektor nadzoru budowlanego cofnął pozwolenie na użytkowanie betonowej części pasa. Powodem były pęknięcia i dziury.

W poniedziałek specjalny zespół złożony z przedstawicieli inwestora, generalnego wykonawcy, podwykonawcy i ekspertów technologii materiałowej wstępnie ocenił, że uszkodzenia pasa startowego przy progach 08 i 26 w części wykonanej z betonu cementowego nastąpiły pod wpływem działania czynników atmosferycznych, tj. niskiej temperatury.

Jak podkreślał port lotniczy w Modlinie, materiał zastosowany do naprawy jest używany w takich sytuacjach na wielu lotniskach w kraju i za granicą i posiada wszystkie wymagane certyfikaty.

Latają z Okęcia

Na razie loty są przekierowywane na inne lotniska, przede wszystkim na Lotnisko Chopina w Warszawie. Tam zdecydował się przenieść swoje loty irlandzki Ryanair (do 8 stycznia), a już wcześniej także Wizz Air (do 6 stycznia).

Jak informują Koleje Mazowieckie, zawieszone zostało funkcjonowanie autobusów dowozowych ze stacji kolejowej PKP Modlin oraz punktu informacyjnego na hali przylotów do odwołania.

Bieżące informacje o rejsach dostępne są na stronie internetowej: www.modlinairport.pl oraz w punkcie Informacji Lotniskowej, pod numerem tel.: 22 346 43 60 i 22 346 43 61.

PAP/bf/par