Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Modlin bez "pociągu na Euro". Wojewoda się nie zgodził

Warszawa

NDM/ Wikipedia CC0Stacja PKP Modlin

Władzom Mazowsza nie udało się uzyskać decyzji lokalizacyjnej dla budowy połączenia kolejowego pomiędzy stacją PKP Modlin a portem lotniczym.

Wydania decyzji lokalizacyjnej odmówił wojewoda mazowiecki. Urząd marszałkowski chciał, by wydano ją na podstawie specustawy przygotowanej na mistrzostwa Euro 2012.

W ubiegłym roku Sejm uchwalił jej nowelizację. Dopuszcza ona, by po zakończeniu turnieju piłkarskiego inwestycje pomyślane właśnie na Euro realizować w oparciu o jej zapisy, co znacznie przyspiesza ścieżkę administracyjną.

Miałaby wadę

Nowelizację zakwestionował jednak prezydent Bronisław Komorowski i skierował do Trybunału Konstytucyjnego (na razie nie jest znany termin rozpatrzenia wniosku).

- Decyzja podjęta przez wojewodę w oparciu o zapisy specustawy miałaby wadę prawną, co utrudniałoby na przykład wykup gruntów pod inwestycję - wyjaśnia Ivetta Biały, rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego.

Odwołają się do ministra

Urząd marszałkowski złożył już odwołanie do Ministra Transportu. Jeżeli jego decyzja również będzie negatywna, władze Mazowsza mogą skorzystać z innych możliwości. Na przykład ze standardowej ścieżki administracyjnej lub ze specustawy kolejowej na Euro 2012. W tym przypadku inwestycję trzeba było by realizować wspólnie z PKP PLK.

Tak czy owak wizja podróży ze stacji PKP Modlin do portu lotniczego oddala się. Pod koniec ubiegłego roku w rozmowie z tvnwarszawa.pl Adam Struzik, marszałek Mazowsza przewidywał, że pierwsi pasażerowie z połączenia skorzystają do 2015 roku, a cała inwestycja będzie zrealizowana z funduszy unijnych w perspektywie 2007 - 2013. Teraz to nierealne.

Przeszkadzali ekolodzy

Jedna ze sztandarowych inwestycji Mazowsza napotykała już na wiele problemów. Jednym z nich byli ekolodzy, którzy troszczyli się o nietoperze z gatunku mopka, nocka dużego i nocka łydko włosowego. Zamieszkują one tunel Fortów Modlińskich. Zabudowania są położone w obszarze Natura 2000. W tej samej okolicy ma przebiegać linia kolejowa na lotnisko.

bf/roody