Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Mobilna łaźnia dla bezdomnych. Będą mogli się umyć, ogolić i ubrać

Warszawa

Łaźnia dla bezdomnych
Łaźnia dla bezdomnych
Łaźnia dla bezdomnych
Łaźnia dla bezdomnych | UM Warszawa
Łaźnia dla bezdomnych
Łaźnia dla bezdomnych
Łaźnia dla bezdomnych
Łaźnia dla bezdomnych | UM Warszawa
Łaźnia dla bezdomnych
Łaźnia dla bezdomnych

W Warszawie stanęła w środę pierwsza mobilna łaźnia, w której bezdomni mogą skorzystać z toalety, zmienić bieliznę i wziąć prysznic. Łaźnię, na zlecenie urzędu miasta prowadzi Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Jak informuje stołeczny ratusz, łaźnia stanie po kolei w trzech różnych punktach miasta, w zależności od potrzeb danego rejonu. Obecnie znajduje się przy ul. Wenedów, niedaleko mostu Gdańskiego.W komunikacie, opublikowanym na stronie urzędu miasta czytamy, że łaźnia zapewnia "możliwość skorzystania z toalety, umycia się pod prysznicem, wymiany bielizny i jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych".

Ponadto bezdomni znajdą w niej przybory do golenia, mogą skorzystać z usługi fryzjera, a pracownicy udzielą im informacji o możliwościach uzyskania pomocy w innych instytucjach. Dziennie łaźnia może przyjąć ok. 60 osób. W obiekcie wydzielono osobne pomieszczenia sanitarne dla kobiet i mężczyzn.

Milion złotych z miasta

Rada miasta przeznaczyła na realizację projektu milion zł. Inicjatorką jest warszawska radna Aleksandra Scheybal-Rostek.

- Projekt ten udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu wielu osób. Usługa ta w sposób bardzo mocny podnosi godność osób bezdomnych. Każdy z nas, niezależnie od tego w jakiej sytuacji się znajduje, powinien mieć zapewnione minimum komfortu przebywania w przestrzeni naszego miasta, a ten komfort jest zapewniony przez miasto za pomocą różnych rozwiązań - powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Jedyna w stolicy łaźnia dla bezdomnych mieści się w ośrodku "Tylko z darów miłosierdzia" przy ul. Żytniej 1. Codziennie korzysta z niej ok. 40 osób.

Pomoc dla bezdomnych

Jak informują przedstawiciele urzędu miasta, Warszawa dofinansowuje m.in. 20 placówek noclegowych dla osób bezdomnych (noclegownie, schroniska, schroniska specjalistyczne, mieszkania treningowe), dysponujących łącznie około 1400 miejscami, siedem bezpłatnych jadłodajni, wydających ponad 2000 posiłków dziennie, cztery punkty poradnictwa, w tym punkt poradnictwa prowadzony przez Stowarzyszenie Lekarzy Nadziei, łaźnię oraz dodatkowo w sezonie zimowym dwie dzienne ogrzewalnie.Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej prowadzi cztery świetlice socjoterapeutyczne, dwie jadłodajnie dla ubogich, pięć placówek medycznych, trzy hospicja domowe, dom samotnej matki, dwa domy dziennego pobytu, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Specjalny Ośrodek Wychowawczy dla dziewcząt z orzeczoną niepełnosprawnością, dwa Centra Interwencji Kryzysowej, dwa Środowiskowe Domy Samopomocy, Katolicki Ośrodek Duszpasterstwa Osób Specjalnej Troski oraz Legionowskie Centrum Charytatywno-Opiekuńcze.

Czytaj też: "Podziemne przejścia opustoszały. Oddać artystom czy bezdomnym?"

Przejście pod Targową na być galeriąLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

PAP/md