Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Mobilis wygrał ceną. Będzie wozić pasażerów przez 8 lat

Warszawa

ZTMMobilis będzie woził warszawiaków przez najbliższe 8 lat

Firma Mobilis wygrała duży przetarg na obsługę komunikacyjną miasta. W ramach umowy, setka nowych autobusów - 50 krótkich i 50 przegubowców - ma wozić pasażerów przez osiem lat.

Wszystkie pojazdy mają wyjechać na stołeczne ulice prosto z fabryk. Ponadto będą wyposażone w klimatyzację, monitoring, system głosowego zapowiadania przystanków, ekrany LCD z informacją pasażerską oraz nowoczesne systemy lokalizacyjne. Umowa z Mobilis została podpisana na osiem lat. Nowe autobusy wyjadą na warszawskie ulice 1 stycznia przyszłego roku.

Mobilis najtańszy

Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, Mobilis złożył najtańszą ofertę. Firma wyceniła przewozy autobusami krótkimi na 6,77 zł brutto za wozokilometr, a przegubowymi – 8,29 zł brutto za wozokilometr. Ale, jak podkreślali wcześniej urzędnicy, decydowała nie tylko cena. Dodatkowe punkty można było uzyskać m.in. za zastosowanie alternatywnych źródeł energii w pojazdach. Wymagano też odpowiednich zajezdni, znajomości topografii Warszawy i języka polskiego przez kierowców oraz umowy o pracę dla tychże.

Mobilis zadeklarował, że będzie woził pasażerów autobusami marki Solaris Urbino 8,9le lub Autosan Sancity 9le (krótkie) oraz Solaris Urbino 18 lub Mercedes-Benz Conecto (długie). Jak sprecyzował w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" prezes firmy, decyzja o wyborze konkretnych modeli zapadnie w ciągu dwóch tygodni.

Rozklekotane autobusy

Poza Mobilisem oferty w przetargu złożyły dwie firmy: Europa Express City i ITS Michalczewski.

Mobilis nie cieszy się najlepszą reputacją wśród pasażerów. Kilkukrotnie pisaliśmy o zaniedbanym taborze tego przewoźnika. Problemy dotyczyły m.in. linii 213.

ło/b