Mobilis będzie nas wozić przez 8 lat. Kupi 100 nowych autobusów

TVN Warszawa

ZTMMają podpisać umowę z Mobilisem

Zarząd Transportu Miejskiego podpisze we wtorek umowę na obsługę i setkę nowych autobusów. - To istotne wzmocnienie komunikacji publicznej – ocenia Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy. Przez kolejnych 8 lat wozić będzie nas Mobilis.

Przypomnijmy; już w lipcu ubiegłego roku Mobilis wygrał przetarg na obsługę komunikacyjną. Okazało się jednak, że pozostali oferenci - w tym ITS Michalczewski - oprotestowali wybór. Zarzuty dotyczyły rażąco niskiej ceny.

Krajowa Izba Odwoławcza uznała tę skargę, a ZTM zapowiedział, że powoła biegłego, który pomoże jeszcze raz ocenić oferty.

– Pracował z nami specjalista z Politechniki Warszawskiej. Nie dopatrzył się nieprawidłowości czy zastrzeżeń, przez które należałoby powtórzyć przetarg. Tym samym ocenił zarzuty za bezpodstawne – informuje Magdalena Potocka z ZTM-u.

Jak dodała, wniesiono "jeszcze jedno odwołanie". – Jednak nie blokuje nam ono możliwości podpisania umowy z Mobilisem – mówi urzędniczka.

"Wzmocnienie komunikacji"

Jak zapowiedział na portalu społecznościowym wiceprezydent Warszawy, Jacek Wojciechowski, umowa ma zostać parafowana we wtorek.

- Jutro podpisanie 8-letniego kontraktu z firmą Mobilis na dodatkowe osiem milionów tzw. "wozokilometrów" na rok. Będzie to istotne wzmocnienie komunikacji publicznej bez konieczności zakupów autobusów przez miasto – napisał Wojciechowicz.

Wozokilometr to jednostka obliczeniowa równa jednemu kilometrowi drogi wykonanej przez środki transportu w danym czasie.

Jutro podpisanie 8-letniej umowy z Mobilisem.Dzięki temu 100 nowych autobusów w Warszawie.Istotne wzmocnienie komunikacji miejskiej.— Jacek Wojciechowicz (@WojciechowiczJ) luty 15, 2016

Kierowcy muszą znać stolicę

Przetarg został ogłoszony w maju. Autobusy miały być wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring, biletomaty, system głosowego zapowiadania przystanków oraz najnowocześniejsze systemy lokalizacyjne.

ZTM wymaga od przewoźników by mieli odpowiednie zaplecze technicznego do obsługi autobusów. Chodzi o zajezdnie, w których pojazdy będą sprzątane i myte czy naprawiane. Nowością jest też to, że kierowcy będą musieli znać język polski oraz topografię Warszawy.

Nowe autobusy wyjadą na warszawskie ulice w ciągu 25 tygodni od dnia podpisania umowy pomiędzy ZTM a wykonawcą usługi.

Tak sytuację z przetargiem tłumaczył ZTM w sierpniu 2015 roku:

"ZTM powoła biegłego, który pomoże ocenić oferty"
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

jb/ec