Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

"Mniej soli na Woli"

Warszawa

Krzysztof / warszawa@tvn.plPługosolarka w pracy

Wola zachęca do rezygnacji z soli. Na szczęście rzecz nie dotyczy restauratorów, tylko zarządców nieruchomości. Mieliby rezygnować z solenia chodników i jezdni.

- Tam gdzie jest to możliwe staramy się rezygnować z posypywania solą jezdni i chodników. Środków chemicznych do odśnieżania nie używa już wolski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami. Soli nie ma również na terenie naszych parków, zieleńców i skwerów - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.

Ponadto piaskiem posypywane są ulice: Szańcowa, Kotlarska, Karlińskiego, Przasnyska, Dobrogniewa oraz Smolki.

Kampania informacyjna "Mniej soli na Woli” ma na celu zachęcenie zarządców wspólnot, administracje, właścicieli nieruchomości do zrezygnowania z solenia chodników i jezdni na rzecz ręcznego lub mechanicznego oczyszczania z zalegającego śniegu i lodu oraz stosowania piasku jako ekologicznej alternatywy dla soli.

Chlorek sodu negatywnie wpływa na drzewa i inne rośliny, niszczy buty, sprzyja korodowaniu karoserii aut oraz szkodzi psom. Na początku tego roku z solenia zrezygnował Żoliborz.

ZOBACZ MATERIAŁ O SOLENIU MAGAZYNU POLSKA I ŚWIAT:

Solić czy sypać piaskiem?
TVN24

mś/r