Mniej pasażerów na Lotnisku Chopina

Warszawa

lotnisko-chopina.plMniej pasażerów na Lotnisku Chopina

Po 32 miesiącach niemal nieprzerwanego wzrostu zaczęła spadać liczba pasażerów, którzy korzystają z Lotniska Chopina. W sierpniu w porcie stawiło się ponad 917 tys. osób.

To o ponad 6 proc. mniej niż w tym samym miesiącu przed rokiem. I jak zaznaczają władze lotniska, to pierwszy spadek po 32 miesiącach niemal nieprzerwanego wzrostu. Za wyjątkami, gdy w kwietniu 2010 r. pasażerów było mniej z powodu wybuchu islandzkiego wulkanu i we wrześniu tego samego roku, jak na lotniku remontowano skrzyżowanie dróg startowych.

Bez dwóch przewoźników

Wpływ na spadek miały m.in. przenosiny bazy Wizz Air do Modlina. - Prognozowaliśmy ten spadek i nie jesteśmy nim zaskoczeni. Wpływ na ten gorszy wynik ma niewątpliwie zlikwidowanie bazy linii Wizz Air oraz wstrzymanie operacji przez OLT Express – komentuje Michał Marzec, dyrektor Lotniska Chopina. - Jednak biorąc pod uwagę wielkość ruchu obsługiwanego wcześniej przez obydwu przewoźników w naszym porcie, sierpniowy spadek jest i tak dużo mniejszy niż można było się spodziewać – dodaje.

Zmniejszyła się też liczba operacji lotniczych o 9,3 proc. W sierpniu obsłużono ich w stolicy 11,9 tys.

W tym roku na lotnisku Chopina obsłużono ponad 6,7 mln pasażerów. W tym 5,6 mln w ruchu międzynarodowym (+1,7 proc.) oraz 1,1 mln w ruchu krajowym (+59,2 proc.). W 2011 r. z usług lotniska skorzystało ponad 9,3 miliona pasażerów co stanowi prawie 43 proc. całkowitego ruchu pasażerskiego w Polsce.

ran/par