Mniej betonu, więcej zieleni. "Nie" dla bulwaru nad Kanałem Żerańskim

Tereny nad kanałem wg planu PGNiGFacebook.com/KanalZeranski

Mieszkańcy Białołęki domagają się zachowania terenów zielonych nad Kanałem Żerańskim. Nie chcą betonowego placu i walczą o rośliny, które zastąpią drzewa wycięte pod budowę rury gazowej. Władze miasta podzielają ich opinię. – To nie jest teren, gdzie powinno się robić bulwar – mówił wiceprezydent Michał Olszewski. Powstanie bulwaru zaproponowało tam PGNiG.

W poniedziałek odbyło się spotkanie w sprawie budowy gazociągu na Białołęce i zagospodarowania terenu nad Kanałem Żerańskim po zakończeniu inwestycji. Wzięły w nim udział władze dzielnicy, radni, pełnomocnik prezydenta ds. zarządzania zielenią miejską, wiceprezydent Michał Olszewski i liczna grupa mieszkańców.

Kwestia budowy gazociągu budzi emocje od kilku miesięcy. Początkowo mieszkańcy dzielnicy domagali się wstrzymania inwestycji. Obawiali się wycinki setek zdrowych drzew i zniszczenia malowniczego terenu Białołęki.

Przebieg rury przesądzony

Inwestorem i wykonawcą całej inwestycji jest firma Gaz System. Udział w jej powstawaniu bierze też PGNiG Termika. Przedstawicieli obu tych firm nie było na poniedziałkowym spotkaniu. To celowa decyzja wiceprezydenta Olszewskiego.

– Chciałem spotkać się z samymi mieszkańcami i usłyszeć bezpośrednio od nich, czego oczekują i od nas, i przede wszystkim od inwestora – mówi.

Wiceprezydent poinformował, że kwestia samej budowy gazociągu jest już przesądzona. – Nie pozostawił nadziei, że przebieg rury mógłby być inny i ominąć naszą dzielnicę – mówi radny Piotr Basiński, jeden z organizatorów spotkania.

Mieszkańcy musieli pogodzić się z tą decyzją. Teraz kluczową dla nich sprawą jest zagospodarowanie terenu nad Kanałem Żerańskim po zakończeniu budowy. Wstępny plan został już zaprezentowany przez PGNiG w styczniu, szczegóły opisywaliśmy na tvnwarszawa.pl.

"Chcemy zieleni, a nie betonu"

Projekt PGNiG nie do końca jednak podoba się mieszkańcom Białołęki ani władzom miasta. – Otoczenie kanału jest zbyt betonowe. Nie chcemy tak dalekiej ingerencji w ten teren – mówi radny Basiński.

Podczas poniedziałkowego spotkania zgłoszono do tego planu liczne uwagi. Obecni mieszkańcy domagali się przywrócenia walorów przyrodniczych terenu nad kanałem i zachowania jego funkcji rekreacyjnej. Postulowali m.in. o powstanie parku, ścieżkę pieszo-rowerową, wykonaną z naturalnej nawierzchni czy też małą przystań z myślą o kajakarzach.

Michał Olszewski przychylił się do ich opinii. Podkreślił, że tereny nad Kanałem Żerańskim to nie jest miejsce, w którym powinno się robić bulwar. – Zdaniem wiceprezydenta, te tereny powinny wyglądać tak, jak prawa strona Wisły, mniej betonowe a bardziej naturalne – komentuje Basiński.

- To prawda, zasygnalizowaliśmy mieszkańcom, aby ten teren był jak najbardziej naturalny i cieszę się, że nasze stanowisko jest spójne - uzupełnia Olszewski.

Miasto negocjuje ws. wycinki

Kwestią, która przy okazji budowy gazociągu budzi najwięcej kontrowersji jest wycinka drzewa.

– Cały czas prowadzimy rozmowy z inwestorem, żeby zmniejszyć ilość terenu, który jest potrzebny pod inwestycję i ograniczyć wycinkę cennych drzew na tym terenie – informuje wiceprezydent. – Początkowo inwestor mówił o wycięciu trzech tysięcy drzew. Udało nam się zmniejszyć tą liczbę do tysiąca i myślimy, że ona jeszcze trochę spadnie – dodaje.

Mieszkańcy mają nadzieję, że uda się zachować jak najwięcej drzew. Jeśli nie – domagają się maksymalnej liczby nowych nasadzeń.

"Dobre, merytoryczne spotkanie"

"Podsumowując spotkanie, nie sposób nie wspomnieć o stale rosnącej liczbie osób, które angażują się w ten temat. Po raz kolejny była pełna sala!" – czytamy na stronie "Ocalmy tereny nad Kanałem Żerańskim".

- To było dobre, merytoryczne spotkanie. I bardzo spokojne, zwłaszcza w porównaniu do poprzednich spotkań z PGNiG Termika. Teraz oczekujemy, że władze Warszawy dotrzymają słowa i w dalszych rozmowach z inwestorem gazociągu będą reprezentować interes mieszkańców naszej dzielnicy – podsumowuje Piotr Basiński.

Prace dotyczące zagospodarowania terenu nad Kanałem Żerańskim dopiero się rozpoczynają. W ciągu najbliższych dwóch tygodniu przedstawiciele ratusza mają spotkać się z inwestorem i przedstawić mu uwagi zgromadzone podczas spotkania.

Warsztaty dla mieszkańców

We wspólnej dyskusji pojawił się też pomysł zorganizowania serii warsztatów, podczas których mieszkańcy mogliby ustalać poszczególne elementy planu. Konkretna data ich rozpoczęcia jednak nie padła.

- Złożyliśmy taką wstępną propozycję, ale musimy ją jeszcze omówić z inwestorem. Na razie nie jestem w stanie na sto procent powiedzieć czy będziemy w stanie je przeprowadzić. Ograniczeniem, które się tu pojawia jest czas – tłumaczy Olszewski.

- Jeśli dojdziemy do wniosku, że czasowo to będzie niemożliwe – nie będziemy tego robić, lecz chciałbym, aby udało się przeprowadzić albo konsultację tylko z radą konsultacyjną, albo otwarte warsztaty dla dużej grupy mieszkańców – dodaje.

Planowany gazociąg wysokiego ciśnienia będzie liczyć 10 kilometrów długości. Pobiegnie pod ziemią, wzdłuż Kanału Żerańskiego i połączy Rembelszczyznę z Elektrociepłownią Żerań. Zgodnie z planem inwestora, budowa rozpocznie się w 2017, a zakończy w 2019 roku.

Tędy ma przebiegać rurociągtvnwarszawa.pl
Planowana jest wycinka nawet tysięcy drzew
Planowana jest wycinka nawet tysięcy drzewtvnwarszawa.pl

kw/sk

Źródło zdjęcia głównego: Facebook.com/KanalZeranski

Pozostałe wiadomości

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Są ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Udrożnili jeden pas, ale "utrudnienia wciąż ogromne"

Zderzenie trzech samochodów na A2. Udrożnili jeden pas, ale "utrudnienia wciąż ogromne"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl