Młynarski i Masecki ożywiają Fogga. Niezwykła płyta, wyjątkowy koncert

Najnowsze


"Fogg – pieśniarz Warszawy" to tytuł płyty z utworami Mieczysława Fogga w interpretacji zespołu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis. Album ukaże się 27 lipca w ramach obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tego samego dnia odbędzie się także uroczysty koncert, który transmitować będzie TVN24.

Ile dobrego może wyjść ze współpracy duetu Jan Młynarski-Marcin Masecki przekonaliśmy się niedawno przy okazji płyty "Noc w wielkim mieście". Muzycy tchnęli nowe życie w przedwojenne szlagiery jazzowe Henryka Warsa czy Adama Astona. Z tym materiałem z powodzeniem koncertują w różnych miastach, wspomnijmy choćby znakomity występ podczas festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach.

Równolegle, bez większego rozgłosu, wraz z powołanym na tę okoliczność zespołem Jazz Camerata Varsoviensis, artyści pracowali nad nową płytą. Do nagrań zaprosili aktorki znane m.in. z nagradzanych filmów Pawła Pawlikowskiego - Agatę Kuleszę i Joannę Kulig, a także śpiewaka operowego Szymona Komasę. Spiritus movens krążka "Fogg-pieśniarz Warszawy" było Muzeum Powstania Warszawskiego, które od początku swojego istnienia angażuje się w projekty muzyczne. Na płycie znajdzie się 14 piosenek Mieczysława Fogga, prezentujących twórczość artysty z wszystkich okresów jego wieloletniej kariery.

"Chcemy, żeby stare było nowe"

- Bardzo nam zależy, aby pokazać Mieczysława Fogga jako artystę wszechstronnego, oddanego etosowi swojego zawodu, warszawiaka, jednocześnie reprezentanta przedwojennego, polskiego showbiznesu. Ponadto chcemy przypomnieć z jak wieloma wybitnymi twórcami piosenki współpracował, jak bardzo stał się ważny dla kilku pokoleń Polaków oraz jak zróżnicowany repertuar składał się na jego sceniczne emploi - mówi Jan Młynarski.

Okładka plytyMPW

Fogg to artysta wyjątkowo mocno związany z Warszawą. Mimo licznych wyjazdów na zagraniczne trasy koncertowe zawsze tu wracał. Karierę wokalisty rozpoczął bardzo wcześnie, śpiewał aż do śmierci, przeżył prawie cały XX wiek. Jego ciepły głos i ponadczasowe piosenki stały się uosobieniem utraconego świata.

- Mieczysław Fogg jako klasyk jest wart ciągłego przypominania. Dodatkowo moje nowe opracowania piosenek z jego repertuaru, to nie jest próba rekonstrukcji historii, lecz dialogowanie z nią poprzez pryzmat współczesnego krajobrazu muzycznego. W naszym projekcie chcemy, żeby stare było nowe - dodaje Marcin Masecki.

Transmisja z Parku Wolności

Premierę płyty zaplanowano na piątek 27 lipca. Tego samego dnia w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premierowy koncert. Transmisję z tego wydarzenia przeprowadzi telewizja TVN24. Początek w piątek o godz. 21.00. Bilety na koncert (w cenie 25 złotych) można kupić już na stronie muzeum. Będą dostępne także przed wejściem.

b/pm

Źródło zdjęcia głównego: Dominik Gralak i Rafał Wielus / MPW